Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » památník Pravdomila Svobody

památník Pravdomila Svobody

Kostelec nad Černými lesy, Pomníky, Památníky regionálním osobnostem

Památník zakladateli arboreta Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity u Kostelce nad Černými lesy, Pravdomila Svobody, z roku 2008, odhalený u příležitosti nedožitých 100. narozenin. Památník odhaloval prof. Erich Václav, student a pozdější asistent prof. Svobody.

Památník je tvořen obdélným, hrubě opracovaným pískovcovým blokem z lomu u Choustníkova Hradiětě, na jehož přední straně je vybroušen nápis: PROF. DR. ING. PRAVCOMIL SVOBODA, DRSC. / 1908 - 1978 / ZAKLADATEL NOVODOIBÉ DENDROLOGIE / FLD ČSÚ V PRAZE.

Pravdomil Svoboda (* 1. 4. 1908 Prostějov – 16. 3 1978 Družec) - významný český botanik a dendrolog, vyučoval a zastával vedoucí funkce na vysokých školách v Praze a Zvolenu. V roce 1946 se stal docentem, později profesorem a vedoucím katedry dendrologie a geobotaniky Lesnické fakulty ČVUT, při které založil v roce 1954 arboretum u Kostelec nad Černými lesy. Později působil jako ředitel Botanické zahrady ČSAV v Průhonicích a ředitel arboreta Borová Hora ve Zvolenu.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - památník Pravdomila Svobody (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Pravdomila Svobody, nápis (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Pravdomila Svobody, nápis (2021)Kostelec nad Černými lesy - památník Pravdomila Svobody, prof. Erich Václav při jeho odhalení (2008)

Mapa

Poloha

Památník stojí za vchodem do arboreta.

GPS: 50°0'41.335"N, 14°51'0.524"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK