Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » Linda v Kouřimi (zaniklý památný strom)

Linda v Kouřimi (zaniklý památný strom)

Kouřim, Příroda, Památné stromy

Zaniklý památný strom

Památný strom Linda v Kouřimi byl při vyhlášení ochrany vysoký 28 metrů a obvod jeho kmene měřil 352 cm. Strom byl vysazen kolem roku 1880 a zanikl vlivem působení silného větru při vichřici Emma dne 1. března 2008. Za fotografii zaniklého památného stromu, pořízenou v roce 1994, děkuji panu Ivo Rusovi z Regionálního muzea Kolín.

Důvodem vyhlášení ochrany byl výjimečný vzrůst stromu, díky kterému tvořil nepřehlédnutelnou krajinnou dominantu.

Topol bílý zvaný také topol linda nebo jen linda (Populus alba) LC je strom rozšířený ve střední, jižní a východní Evropě a přes Sibiř až po Jenisej, dále z Malé, Přední a Střední Asie až po západní Himálaj. Zavlečen byl Austrálie, na Nový Zéland a v některých oblastech se šíří invazivně (např. Kanárské ostrovy). V České republice je hojně rozšířený zejména v nížinách. Roste především v lužních lesích, pobřežních křovinách, na říčních náplavech a hrázích rybníků. Velmi dobře snáší změny vodního režimu a je také odolný k dlouhotrvajícím záplavám. Nemá příliš velké nároky na půdu, ovšem největších rozměrů dosahuje a nejlépe se mu daří na písčitohlinitých živných náplavech, na suchých stanovištích vyrůstá pouze do velikosti keře. Z našich dřevin je jedním z nejodolnějších, dorůstá výšky 20 - 35 metrů. Má široký kmen, rozložitou velkou korunu a bělošedou až zelenošedou borku, která je ve stáří tmavě šedá až černavá a hrubě rozpukaná. Listy jsou na líci lysé a lesklé, na rubu pak plstnaté, přičemž tvar listů je různý. Samičí jehnědy jsou až 5 cm dlouhé a zelené, s rezavými listeny a dvěma červenými čnělkami a žlutými bliznami. Samčí jehnědy jsou o něco větší, 3–7 cm dlouhé, šedé s červenými prašníky. Plody v cca 5 až 10 cm dlouhých jehnědách jsou kuželovitě vejcovité, 0,3–0,5 cm dlouhé, s velkým počtem ochmýřených semen.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena vyhláškou Okresního národního výboru Kolín ze dne 1. července 1987, ochrana byla zrušena po zániku stromu vyhláškou Městského úřadu Kouřim ze dne 26. března 2008; v Ústředním seznamu ochrany přírody je strom stále evidován pod kódem 104037.

Fotogalerie

Kouřim - památný strom Linda v Kouřimi před zánikem (1994, foto Ivo Rus, RMK Kolín)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz.

Mapa

Poloha

Památný strom rostl před vstupem do muzea vesnice na břehu potoka Střebovka.

GPS: 49°59'48.826"N, 14°58'22.321"E

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK