Cesty a památky

Kolínsko » Křečhoř » Vrba bílá v Křečhoři

Vrba bílá v Křečhoři

Křečhoř, Příroda, Památné stromy

Památný strom Vrba bílá v Křečhoři  je vysoký 25 metrů a obvod jeho kmene dosahuje 500 cm, samotná výška koruny měří 23 metry a její šířka 14 metrů (měřeno v roce 2009). Vrba byla zasazena kolem roku 1920, takže je považována za veterána, její zdravotní stav je však dobrý, kvete a plodí. Jedná se o jednu ze dvou chráněných vrb bílých na Kolínsku (druhá je na Kocandě), v ČR bylo v roce 2014 evidováno celkem pouze 19 chráněných vrb.

Chráněna je pro svůj neobyčejně velký vzrůst a jako estetická dominanta venkovské návsi.

Vrba bílá (Salix alba L.) LC je původním stromem české flóry. Jedná se o statný opadavý listnatý strom rostoucí na vlhkých půdách a dosahující výšky 15 až 35 metrů, průměr kmene často přesahuje 1 m. Roste rychle, zřídka kdy se ale dožívá více než 100 let. Borka mladých stromů je hladká, u starších hrubě podélně brázditě rozpukaná. Značně rozvinutý kořenový systém dřevinu dobře upevňuje i v nestabilním mokrém terénu. Listy jsou střídavé, na obvodu jemně pilovité, 7–11 cm dlouhé a 1,2–1,6 cm široké a porostlé jemnými bílými chloupky, řídce z horní strany a hustě ze spodní strany. Jako u jiných vrb jde o dvoudomý strom s květy uspořádanými v jehnědách, které jsou úzce válcovité, 4-6 cm dlouhé. Kvetou na počátku jara (obvykle v dubnu), současně s rašením listů. Plod je kuželovitá tobolka s mnoha ochmýřenými semeny, dozrává v květnu.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městským úřadem Kolín č. j. ŽP/1795/99/Sm/Ja ze dne 3. listopadu 1999, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104008.

Fotogalerie

Křečhoř - památný strom Vrba bílá v Křečhoři (7. 9. 2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botany.cz

Mapa

Poloha

Vrba roste uprostřed návsi.

GPS: 50°1'29.270"N, 15°7'39.180"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK