Cesty a památky

Kolínsko » Kocanda » Vrba u Kocandy

Vrba u Kocandy

Kocanda, Příroda, Památné stromy

Památný strom Vrba u Kocandy byla zasazená kolem roku 1885, dorůstá výšky 22 metrů, přičemž 19 metrů je výška koruny, 13 metrů šíře koruny, a obvod jejího kmene je 450 cm (měřeno v roce 2009). Přestože byla vrba v minulosti poškozena vichřicemi, po ošetření je zdravotní stav stromu dobrý a vitalita výborná. Jedná se o jednu ze dvou chráněných vrb bílých na Kolínsku (další je v Křečhoři, jiná chráněná vrba křehká je v Hradových Střimelicích; v ČR bylo v roce 2014 evidováno pouze 19 chráněných vrb). 

Důvodem její ochrany je to, že se jedná o veterána, biologicky významný strom z více hledisek a o esteticky významný strom, který je soušasně krajinnou dominantou.

Vrba bílá smuteční (Salix alba "Tristis") LC je původním stromem české flóry. Jedná se o statný opadavý listnatý strom rostoucí na vlhkých půdách a dosahující výšky 15 až 35 metrů, průměr kmene často přesahuje 1 m. Roste rychle, zřídka kdy se ale dožívá více než 100 let. Borka mladých stromů je hladká, u starších hrubě podélně brázditě rozpukaná. Značně rozvinutý kořenový systém dřevinu dobře upevňuje i v nestabilním mokrém terénu. Listy jsou střídavé, na obvodu jemně pilovité, 7–11 cm dlouhé a 1,2–1,6 cm široké a porostlé jemnými bílými chloupky, řídce z horní strany a hustě ze spodní strany. Jako u jiných vrb jde o dvoudomý strom s květy uspořádanými v jehnědách, které jsou úzce válcovité, 4-6 cm dlouhé. Kvetou na počátku jara (obvykle v dubnu), současně s rašením listů. Plod je kuželovitá tobolka s mnoha ochmýřenými semeny, dozrává v květnu.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena MÚ Kolín dne 25. dubna 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104021 (označení cedulí tč. chybí).

Fotogalerie

Kocanda - Vrba u Kocandy, pohled od východu (2018)Kocanda - Vrba u Kocandy, detail kmenu (2018)Kocanda - Vrba u Kocandy, pohled od jihu (2010)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Mapa

Poloha

Památný strom roste na zahradě domu čp. 1.

GPS: 50°0'47.400"N, 15°4'7.580"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK