Cesty a památky

Kolínsko » Lžovice » Lžovický dub ve Stráních

Lžovický dub ve Stráních

Lžovice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Lžovický dub ve Stráních byl vysazený dle odhadu kolem roku 1700, vysoký je 28 metrů a obvod jeho kmene činí 425 cm (měření v roce 2009). Jeho zdravotní stav je dobrý.

Důvodem ochrany je to, že se jedná o esteticky zajímavý strom významný svým stářím i vzrůstem, který tvoří krajinnou dominantu. Z biologického důvodu je chráněn pro zachování genofondu jako cenný zdroj genetické variability původní druhové skladby lesa v této oblasti. 

Dub letní zvaný také křemelák (Quercus robur L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena 21. října 2000 rozhodnutím Městského úřadu Týnec nad Labem, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104004.

Fotogalerie

Lžovice - Lžovický dub ve Stráních od severozápadu (2020)Lžovice - Lžovický dub ve Stráních od jihu (2020)Lžovice - Lžovický dub ve Stráních od jihovýchodu (2020)Lžovice - Lžovický dub ve Stráních, pohled do koruny (2020)Lžovice - Lžovický dub ve Stráních, kmen při zemi (2020)Lžovice - Lžovický dub ve Stráních, kmen a znak památného stromu (2020)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Dub roste v místě zvaném Ve stráních, severozápadně od Lžovic, v nadmořské výšce 210 metrů.

GPS: 50°2'34.751"N, 15°18'31.260"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK