Cesty a památky

Kolínsko » Oleška » Dub u Olešky

Dub u Olešky

Oleška, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur L.) o výšce 15 metrů, obvodu kmene 372 cm, výšce koruny 12 metrů a šířce koruny 13 metrů (měřeno v roce 2014). Dub byl vysazen kolem roku 1855 a jeho zdravotní stav je výborný, strom kvete, plodí a klíčí.

Důvodem jeho ochrany je to, že jedná o esteticky zajímavou krajinnou dominantu.

Dub letní nebo také křemelák (Quercus robur L.) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena městským úřadem Kostelec nad Černými lesy dne 2. srpna 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104020.

Fotogalerie

Oleška - Dub u Olešky (2013)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Dub roste v nadmořské výšce 389 metrů na kraji těžko přístupného lesního remízku jihovýchodně od Olešky ve skupině dalších dvou mohutných stromů (ty však nejsou chráněné).

GPS: 49°57'52.535"N, 14°54'59.992"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK