Cesty a památky

Kolínsko » Ovčáry » Vrchlického dub

Vrchlického dub

Ovčáry, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1600, vysoký 19 metrů, obvod kmene 472 cm, koruna je vysoká 14 metrů a široká 7 metrů (měření v roce 2014). Zdravotní stav stromu je velmi špatný, vitalita téměř nulová, částečně na něm rostlo listí ještě v roce 2008, od roku 2012 je již bez listí. Strom je ohrožen statickým selháním a pádem. Jedná se o hraniční strom mezi revíry, tzv. „Hraničář“.

Důvodem ochrany stromu je jeho biologický význam z více hledisek, dále se jedná o doupný strom esteticky zajímavý pro svůj výjimečný vzrůst.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104063.

Fotogalerie

Ovčáry - Vrchlického dub, celek (2018, foto Bohuslav Švácha)Ovčáry - Vrchlického dub, detail kmene (2018, foto Bohuslav Švácha)Ovčáry - Vrchlického dub, znak (2018, foto Bohuslav Švácha)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

Botanika - teorie a praxe http://botanika.borec.cz/

 

Mapa

Poloha

Dub stojí na okraji lesa, severně od Písečného mlýna, u rozcestí lesních cest vedoucích do Býchor. Kolem prochází žlutě značená turistická trasa Týnec nad Labem - Tři Dvory.

GPS: 50°3'26.950"N, 15°16'7.740"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK