Cesty a památky

Kolínsko » Poříčany » památník padlým v 1. světové válce

památník padlým v 1. světové válce
**

Poříčany, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Kubisticky pojatý pískovcový pomník padlým v 1. světové válce od Emanuela Juliána Kodeta, odhalený 28. října 1921. V roce 1945 byla na pomník připsána jména obětí 2. světové války. V roce 1984 byl památník restaurován Drahomírou Šťovíčkovou a znovu byl opraven v roce 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR.

Pískovcový pomník se sousoším "Osvobození národa" v životní velikosti se situován na kónické šestiboké podnoži stojí na zídce, ukončené nástavci s výrazně okoseným horním obvodem, na byly původně umístěny mísy. Sousoší je tvořeno postavou mladíka, klečícího na pravém koleni, který drží v levé ruce prapor a vavřínovou ratolest. Prapor zcela zakrývá mladíkova záda a na vrcholku žerdě sedí holubice s ratolestí. Po levé ruce mu klečící schoulená postava jinocha spoutaného okovy, po pravé ruce je na štítu pololežící bojovník. Pod štítem se plazí dvouhlavá nestvůra. 

Než byl památník přemístěn na současné místo, stával do 50. let minulého století u kostela na dva metry vysokém podstavci, který byl z jednoho kusu kamene.

 

Prohlášení za památku

Pomník padlým byl 2. srpna 2011 prohlášen Ministerstvem kultury nemovitou kulturní památkou a zapsáno do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 104432.

Fotogalerie

Poříčany - památník padlým, celkový pohled (2016)Poříčany - památník padlým, detail (2016)

Mapa

Poloha

Pomník stojí v Kounické ulici před školou.

GPS: 50°6'27.460"N, 14°54'51.412"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK