Cesty a památky

Kolínsko » Prusice » památník leteckého neštěstí

památník leteckého neštěstí

Prusice, Pomníky, Památníky jiných událostí

Památník leteckého neštěstí z konce 50. let 20. století v podobě žulového balvanu, na kterém je připovněna plaketa s reliéfem padajícího Ikara a nápisem: † 12. 11. 1951 KAREL VANĚK, BOŽETĚCH DUBOVÝ – LETCI TOVÁRNY AERO N.P.

Dne 12. listopadu 1951 při zkušebním letu jediného prototypu letounu Avia XLE-110 s trupovým číslem 56, řízeným posádkou tvořenou zkušebním pilotem Karlem Vaňkem a technikem Božetěchem Dubovým, havaroval z důvodu, že mu praskla kliková hřídel motoru M-446/V-12/. Pilot se pokusil s letounem o nouzové přistání, ale nepodařilo se mu přeletět les do kterého narazil. Letoun se rozbil, shořel a v jeho troskách oba letci zahynuli. Tato tragická událost zcela jistě jen napomohla podpořit  v té době již změněný postoj Ministerstva národní obrany k vlastní konstrukci cvičného pokračovacího letounu a rozhodlo se o sjednocení výzbroje se sovětským letectvem i v této oblasti. Konstrukční práce na nadějném LE - 110 byly bohužel zastaveny na jaře 1952  a již v létě 1952 byl ze Sovětského svazu dodán vzorový kus pokračovacího v té době již svým způsobem koncepčně zastaralého cvičného letounu Jakovlev Jak-11, který byl následně v Kunovicích pod označením C-11 v licenci vyráběn. Touto tragickou událostí bohužel skončila tragicky jedna kapitola z vývoje našich letadel a motorů, neboť to byla proti koncepčně zastaralé C-11 správná cesta.

Fotogalerie

Prusice - památník leteckého neštěstí (2017)Prusice - památník leteckého neštěstí, pamětní deska (2017)Prusice - památník leteckého neštěstí, detail (2017)

Zdroj informací

Němeček V.: Československá letadla. Vydalo Naše Vojsko, Praha 1984.

Mapa

Poloha

Památník se nachází na jihovýchodním okraji tzv. Malinovém lese Na Močidlech, nedaleko odbočky silnice do Prusic ze silnice č. II/108 Přistoupim - Stříbrná Skalice. Přístup k památníku není značen.

GPS: 49°58'26.569"N, 14°51'43.319"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK