Cesty a památky

Kolínsko » Radovesnice II » Dub letní v Podstáji III

Dub letní v Podstáji III

Radovesnice II, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1720, vysoký 23 metry s obvodem kmene 336 cm (měření v roce 2009). Jedná se o silně poškozený strom, který nekvete, jeho zdravotní stav je špatný.

Důvodem ochrany je to, že se jedná o strom významný svým vrůstem a druhem, který je doupným stromem, významným pro hnízdění ptáků. Strom roste na území chráněném jako evropsky významná lokalita (EVL) Dománovický les.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením č. 24 rady Středočeského krajského národního výboru ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104058.

Fotogalerie

Radovesnice II - Dub letní v Podstáji III, celkový pohled (2018)Radovesnice II - Dub letní v Podstáji III, detail (2018)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Strom roste západně od Radovesnic II u lesní cesty do Ohař (naproti Dubu letnímu v Podstáji II).

GPS: 50°6'10.958"N, 15°19'49.736"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK