Cesty a památky

Kolínsko » Solopysky » Dub u Dlabalů

Dub u Dlabalů

Solopysky, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) vysoký 23 metrů s obvodem kmene 318 cm, koruna je vysoká 20 metrů a široká 12 metrů (měření v roce 2009). Zasazen byl kolem roku 1800. Zdravotní stav a vitalita tohoto stromu jsou výborné.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o esteticky zajímavý strom významný svým vzrůstem, který je krajinnou dominantou a původním (autochtonním) druhem.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městskýmúřadem v Kutné Hoře usnesením ze dne 21. srpma 2002, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 103942 .

Fotogalerie

Dub letní v Solopyskách (2009)

Mapa

Poloha

Památný strom se nachází na zahradě domu čp. 1 (u Pospíšilů).

GPS: 49°56'5.450"N, 15°7'38.910"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK