Cesty a památky

Kolínsko » Stříbrná Skalice » Lípa ve Stříbrné Skalici

Lípa ve Stříbrné Skalici

Stříbrná Skalice, Příroda, Památné stromy

Lípa malolistá (Tilia cordata Mill.) o výšce 23 metry, koruně o výšce 20 a šířce 15 metrů a s obvodem kmene 359 cm (měřeno v roce 2010). Lípa byla vysazena kolem roku 1840. Zdravotní stav stromu je dobrý. V roce 2017 nebyl strom označen tabulkou s malým státním znakem.

Důvodem její ochrany je to, že vytváří krajinnou dominantu a má zajímavý estetický vzhled.

Lípa malolistá nebo také srdčitá (Tilia cordata Mill.) je rozšířena po celé Evropě s výjimkou severní poloviny Skandinávie a nejjižnějších koutů Evropy. Roste také na Korsice, Kavkaze a Krymském poloostrově. Strom je často vysazován, a tak překonává své přirozené geografické hranice. U nás roste po celém území od nížin po nižší hory. Přirozeně roste na humózních a vlhčích půdách, v lesích suťových, lužních a v dubohabřinách a dosahuje výšky kolem 30 metrů. Kmen má hladkou borku, která později ve stáří puká a praská, korunu tvoří husté větve. Při bázi kmene nebo větví často zmlazuje výmladky. Čepel listu je srdčitá, po okraji pilovitá, na rubu šedozelená. Květy jsou po 4–12 v odstávajícím květenství ležícím víceméně na listech. Kvete od června do července. Plody jsou kulovité, nevýrazně žebernaté, lehce smáčknutelné. Lípa srdčitá je už od pradávna často vysazována v kulturní krajině, při lidských sídlech jako strom návesní, rodový, památný, jako součást alejí a v Čechách je považována za národní strom. Vyniká zejména jako solitérní strom. Její měkké dřevo je využíváno v řezbářství. Květ se sbírá pro léčivé účinky (např. do čajů).

 

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Městským úřadem Kostelec nad Černými lesy 17. června 1994, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104023.

Fotogalerie

Stříbrná Skalice - Lípa ve Stříbrné Skalici, pohled od severovýchodu (2017)Stříbrná Skalice - Lípa ve Stříbrné Skalici, pohled od jihu (2017)Stříbrná Skalice - Lípa ve Stříbrné Skalici, detail kmenu (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botany.cz

Mapa

Poloha

Strom roste na severním svahu před kostelem sv. Jana Nepomuckého.

GPS: 49°53'47.001"N, 14°50'41.869"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK