Cesty a památky

Kolínsko » Stříbrná Skalice » památník padlým v 1. světové válce

památník padlým v 1. světové válce

Stříbrná Skalice, Pomníky, Památníky obětem světových válek

Žulový památník z neleštěného kamene vztyčený původně 24. srpna 1924 na náměstí před vstupem do kaple Panny Marie zásluhou sboru dobrovolných hasičů. Slavnostního odhalení se účastnil také tehdejší předseda poslanecké sněmovny František Tomášek. Památník původně chránil ozdobný kovový plot s vrátky. V padesátých letech 20. století byl přenesen spolu s hrobem padlého vojína Rudé armády M. P. Fominicha do pietního prostoru v horní polovině náměstí, kde vydržel až do roku 1989, kdy bylo původní pietní místo zrušeno a památník byl přenesen na současné místo. Pietní místo nahradil nový památník padlým v obou světových válkách. V roce 2018 vypracoval architekt Tomáš Kocourek architektonický návrh pro rekonstrukci původní podoby a navrácení pomníku zpět na náměstí.

Na základové desce je obdélný sokl s nápisem: VY, KDOŽ JSTE Z LÁSKY NEJVĚTŠÍ DAR DALI, ŽE ZA BRATRY JSTE SVOJE UMÍRALI A OBĚTÍ SVOU VLAST JSTE VYKOUPILI, AČ MRTVI PŘEC JAK VĚČNĚ BY JSTE ŽILI! Na soklu stojí podélná stéla se skosenými horními rohy, mezi nimiž jsou špatně zřetelné znaky jednotlivých zemí tehdejšího Československa. Pod znaky je nápis: NAŠÍM PADLÝM SPOLUOBČANŮM 1914 – 1918 a následuje výčet padlých: BYLINA RUD., BUDÍNSKÝ FR., BUBENÍK FR., DAVID VÁCL., DOLEŽAL K., DUŠEK JOS., HAJNER JAN, HAVLÍČEK V., CHOCHOLA J., JANOVSKÝ FR., JANOVSKÝ J., JANOVSKÝ J., KLÍMA LEO, KROUPA JOS., KURTZ JOS., LUTNER RUD., LUTNER AL., LUTNER BOH., NAVRÁTIL FR., NEKVASIL FR., NEKVASIL J., MORAVEC EM., MORAVEC JAN, PRUŽINA AL., PRUŽINA FR., RANDA ANT., SADÍLEK JAN, SADÍLEK FR., SADÍLEK ANT., SADÍLEK RUD., SADÍLEK BOH., SADÍLEK STAN., SOUSTRUŽNÍK J., SVOBODA JOS., SVOBODA FR., ŠAFRA ANT., ŠTĚPÁNEK JOS., ŠUSTA FR., VANĚK ANT., VRABEC V., ZNAMENÁČEK V., ZNAMENÁČEK A., SVOBODA J., VRABEC B., MUSIL VÁCL.

Prohlášení za památku

Památník je evidován v centrální evidence válečných hrobů a pietních míst pod číslem CZE-2122-26984.

Fotogalerie

Stříbrná Skalice - památník padlým v 1. světové válce (2018)Stříbrná Skalice - památník padlým v 1. světové válce na původním místě (20. léta 20. století)

Zdroj informací

Pamětní kniha obce Stříbrné Skalice.

Mapa

Poloha

Památník se tč. nachází na nevhodném místě za hřbitovní bránou u kostela sv. Jakuba v místní části Rovná.

GPS: 49°53'45.669"N, 14°51'34.957"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK