Cesty a památky

Kolínsko » Svojšice » Dub ve svojšické bažantnici

Dub ve svojšické bažantnici

Svojšice, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1630, vysoký 35 metrů s obvodem kmene 571 cm, výškou koruny 26 metrů a šířkou 15 metrů (měření 2009). Jedná se o strom veterán, jeho zdravotní stav je dobrý, kvete ale neplodí.

Ochrana stromu byla vyhlášena z důvodu jeho stáří a proto, že se jedná o krajinnou dominantu.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena vyhláškou Okresního národního výboru Kolín ze dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104031.

Fotogalerie

Dub ve Svojšické bažantnici (2009, foto Jiří Keil)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

www.botany.cz

Mapa

Poloha

Svojšický dub roste v bývalé bažantnici mezi Svojšickým rybníkem a rybníkem Utopenec u Nové Vsi III. Místo je velmi těžko přístupné, nevede k němu žádná cesta.

GPS: 49°59'50.650"N, 15°2'25.269"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK