Cesty a památky

Kolínsko » Svojšice » kaplička sv. Václava

kaplička sv. Václava
*

Svojšice, Kaple a kapličky

Výklenková barokní kaplička z roku 1773, postavená v rámci přestavby sousedního kostela sv. Václava za hraběte Michaela Jana z Althanu. V roce 2020 byla opravena a slavnostně byla znovu vysvěcena emeritním pomocným pražským biskupem Mons. Karlem Herbstem a administrátorem Římskokstolické farnosti Kostelec nad Černými lesy P. Jaroslavem Líznerem dne 3. října 2021.

V současnosti je uvnitř zásluhou kostelníka Jaroslava Divíška zavěšena nad zděnou menzou fotokopie obrazu Apoteózy sv. Václava, původně z hlavního oltáře sousedního kostela, dnes ve sbírkách Regionálníjo muzea v Kolíně. Na jeho místě byl původně obraz sv. Ludmily a sv. Václava z let 1800-50 malovaný na plátně. Na obraze byla zobrazena sedící sv. Ludmila, která v pravé ruce držela otevřenou knihu a levou ruku měla položenou na ramenou modlícího se sv. Václava. Postavy měly kolem hlavy svatozář, v pozadí byla zobrazena pravděpodobně postel s nebesy.

Prohlášení za památku

Kaplička sv. Václava je spolu s areálem kostela sv. Václava zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 33142/2–859.

Fotogalerie

Svojšice - kaplička sv. Václava v kompozici s kostelem (2021)Svojšice - kaplička sv. Václava (2021)Svojšice - kaplička sv. Václava, interiér (2021)Svojšice - kaplička sv. Václava, slavnostní vysvěcení (2021)Svojšice - kaplička sv. Václava, slavnostní vysvěcení (2021)Svojšice - kaplička sv. Václava před opravou (2017)

Zdroj informací

Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 3. Praha. Vydalo nakladatelství ČSAV Academia, 1980.

Mapa

Poloha

Kaplička je přistavěna k jižní stěně márnice u kostela sv. Václava.

GPS: 50°0'8.822"N, 15°2'39.198"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK