Cesty a památky

Kolínsko » Svojšice » Platan ve Svojšicích

Platan ve Svojšicích

Svojšice, Příroda, Památné stromy

Památný strom Platan ve Svojšicích byl zasazený kolem roku 1820, výška činí 41 metrů a obvod kmene 466 cm, výška samotné koruny je 35 metrů a šířka koruny 25 metrů (měřeno v roce 1999). Strtom kvete a plodí, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o cenný rostlinný druh a také pro jeho výjimečný vzrůst.

Platan javorolistý (Platanus × acerifolia, syn. Platanus × hispanica) LC je zřejmě křížencem jiných druhů platanů nebo potomkem vyhynulého třetihorního druhu platanu, jeho původ tak není zcela jasný. V současnosti je druh rozšířen prakticky v celé Evropě (mimo severní oblasti). U nás se pěstuje od roku 1835. Strom dorůstá až 40 m výšky, má širokou korunu a silný kmen, borka u starších stromů bývá složená z několika vrstev o různé barvě, a jak se postupně odlupuje, kmen získává charakteristický vzhled. Platan je dlouhověká dřevina, která se dožívá několika set let, má rád hluboké čerstvé půdy, je světlomilný a teplomilný. Namrzá zcela výjimečně, je to hodnotná sadovnická dřevina, která nachází uplatnění v parcích, velkých zahradách i uličním stromořadí. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší barvou listů či habitem koruny. Dřevo platanů se využívá v truhlářství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Okresním národním výborem Kolín ze dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104032.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR 

Botany.cz

 

Mapa

Poloha

Platan roste v zámeckém parku.

GPS: 50°0'10.448"N, 15°2'24.364"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK