Cesty a památky

Kolínsko » Svojšice » platan ve Svojšicích

platan ve Svojšicích

Svojšice, Příroda, Památné stromy

Platan javorolistý (Platanus hispanica Mill.) zasazený kolem roku 1820 s výškou 41 metrů a obvodem kmene 466 cm, výškou koruny 35 metrů a šířkou koruny 25 metrů (měřeno v roce 1999). Strtom kvete a plodí, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je to, že se jedná o cenný rostlinný druh a také pro jeho výjimečný vzrůst.

Platan javorolistý dorůstá výšky kolem 40 metrů, má širokou koruna a silný kmen. Borka u starších stromů bývá složená z několika vrstev o různé barvě, postupně se odlupuje a tím kmen získává charakteristický vzhled. Není zřejmé, odkud tento druh pochází, zřejmě se jedná o křížence jiných druhů platanů nebo se může jednat i o potomka vyhynulého třetihorního druhu. V současnosti je rozšířený prakticky v celé Evropě mimo severní oblasti. U  nás se pěstuje od první třetiny 19. století. Platan je dlouhověká dřevina, která se dožívá několika set let, jedná se o velmi hodnotný sadovnický strom, který nachází uplatnění v parcích, zahradách i uličních stromořadích. Dřevo platanů se s oblibou využívá v truhlářství.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena Okresním národním výborem Kolín ze dne 24. června 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104032.

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.botany.cz

 

Mapa

Poloha

Platan roste v zámeckém parku.

GPS: 50°0'10.448"N, 15°2'24.364"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK