Cesty a památky

Kolínsko » Tuchoraz » hospodářský dvůr

hospodářský dvůr
**

Tuchoraz, Ostatní stavby, Hospodářská zařízení a dvory

Dvoukřídlá hospodářská budova tuchorazského dvora je datována deskou s letopočtem 1547. Jedná se o unikátní pozdně gotickou stavbu s řadou pečlivě tesaných ostění portálů a malých oken. V 80. letech 20. století byla plánována rekonstrukce dvora, kde měla být vybudována expozice o životě drobných zemanů na českém venkově ve středověkum přičemž budova byla provizorně zastřešena. V roce 1992 získala v restituci celý statek, jehož součástí je i hospodářský dvůr, paní Markéta Grossová, která v započatých opravách nepokračovala.

Po restituci památka i nadále chátrala a teprve změna majitele v roce 2016, kdy areál dvora s hradem získal František Vyšata, přinesla plány na opravu. V roce 2019 ale byl stav velmi neuspokojivý, dřevěné vazníky provizorní střechy uhnily a zřítily se. Problémem je rovněž začínající destrukce začné části zdiva vnější stěny na severní straně, kde již došlo k odtržení lícové vrstvy v ploše několika metrů čtverečních a vyboulení je zde již v takové míře, že vyvalení původního kamenného zdiva v tomto rozsahu může nastat v podstatě kdykoliv. Jižní stěna je částečně zřícená.

Prohlášení za památku

Hospodářský dvůr je spolu s celým areálem hradu zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 16190/2–866, v roce 2007 byl dvůr zařazen na seznam nejohroženějších památek České republiky

Fotogalerie

Tuchoraz - hospodářský dvůr, jižní stena (2019)Tuchoraz - hospodářský dvůr, narušení jižní stěny (2019)Tuchoraz - hospodářský dvůr, gotické detaily v jižní stěně (2019)Tuchoraz - hospodářský dvůr, gotické ostění a původní gotická mříž (2019)Tuchoraz - hospodářský dvůr, západní stěna (2019)Tuchoraz - hospodářský dvůr, pohled od severu (2008)Tuchoraz - hospodářský dvůr, současný stav dole a rekonstrukce nahoře (P. Chotěbor)Tuchoraz - hospodářský dvůr, půdorys přízemí a 1. patra (P. Chotěbor)

Zdroj informací

Durdík T. a kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl S - Ž, str. 875. Vydalo ARGO 2005.

Mapa

Poloha

Hospodářský dvůr stojí v areálu hradu v jihozápadní části vsi.

GPS: 50°2'47.390"N, 14°50'51.320"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK