Cesty a památky

Kolínsko » Uhlířská Lhota » Dub Zmrzlých u Čížovky

Dub Zmrzlých u Čížovky

Uhlířská Lhota, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený kolem roku 1800, vysoký je 21 metrů, obvod kmene měří 352 cm, koruna je vysoká 18 metrů a široká 18 metrů (měření v roce 2008). Jedná se o solitérního jedince, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.

Důvodem ochrany stromu je jeho estetická hodnota, a že tvoří zajímavou krajinnou dominantu.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Městského úřadu Týnec nad Labem ze dne 3. listopadu 2011, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 105800.

Fotogalerie

Uhlířská Lhota - dub Zmrzlých u Čížovky (2017)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Botanika - teorie a praxe

Mapa

Poloha

Dub roste západně od Uhlířské Lhoty na kraji lesa v nadmořské výšce 227 m.

GPS: 50°4'33.861"N, 15°22'32.821"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK