Cesty a památky

Kolínsko » Vítězov » Lůmky u Bedřichova

Lůmky u Bedřichova

Vítězov, Nová Ves I, Příroda, Významné krajinné prvky

Významný krajinný prvek (VKP) Lůmky u Bedřichova byl vyhlášen na rozloze 3,4215 ha z důvodu ochrany drobných křídových lůmků, z nichž čtyři jsou zatopené vodou, a vrcholu návrší Bedřichov.

Bedřichov (původně Novoveský vrch) je výrané návrší (279 m. n. m.) na západním okraji Kolína, které je spojené zejména s historií bitvy u Kolína. Bedřichov je tvořen metamorfovanými (přeměněnými) horninami kutnohorského kristalinika, jejichž prohlubeniny jsou vyplněny svrchnokřídovými uloženinami, které obsahují četné zkameněliny. Na jihovýchodním úpatí se nachází suchá stráň stepního charakteru.

Prohlášení za památku

Významný krajinný prvek (VKP) je vyhlášen ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (§ 3, písm b), registrován byl zápisem do seznamu VKP Obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kolín dne 16. září 1999.

Fotogalerie

VKP Lůmky u Bedřichova (2019)

Zdroj informací

Pejša J., Rus I., Vonička P.: Geologicko paleontologické významné krajinné prvky, Průvodce po přírodních lokalitách Kolínska. Vydal MÚ Kolín 2011.

Mapa

Poloha

Významný krajinný prvek je přístupný po žluté turistické značce, spojující místa spojená s bitvou u Kolína, Kolín - Klavary. Vrchol Bedřichova se nachází na katastru obce Nová Ves I., vlastní lůmky na katastru obce Vítězov.

GPS: 50°2'38.076"N, 15°7'37.250"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK