Cesty a památky

Kolínsko » Vitice » naučná stezka Lipanská mohyla

naučná stezka Lipanská mohyla

Vitice, Lipany, Příroda, Naučné stezky

Nenáročná trasa naučné stezky s 8 zastávkami, dlouhá cca 2,5 km. Trasa naučné stezky je vedena po místních komunikacích (asfaltové silnice) s minimálním provozem a úvozovou polní cestou, místy kamenitou. Trasa je je značena zelenobílými značkami naučných stezek až k 8. panelu, z Lipské hory vede současně s červenou turistickou značkou Kouřim – Lipany a spojuje obce Vitice a Lipany přes Lipskou horu, v jejímž okolí se dne 30. května 1434 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev českých dějin bitva u Lipan. Trasu lze ji absolvovat pěšky, s dětským kočárkem i na kole.

U autobusové zastávky (autobusy z Českého Brodu nebo Kouřimi) při silnici směr Kšely ve Viticích je umístěn 1. úvodní panel s informacemi o naučné stezce a také o historii a současnosti obce Vitice. Od panelu trasa vede po kovové lávce přes potok Bylanku a pokračuje příkře stoupající ulicí k vitické faře. Zde je nutno odbočit neznačenou ulicí vpravo ke kostelu sv. Šimona a Judy se zvonicí. U vrat hřbitova je umístěn 2. panel. Zde je uveden historický a stavební vývoj kostela, popis kostela a jeho interiér včetně popisu sousední zvonice. Od kostela se vrátíme zpět k faře a napojíme se na značenou trasu naučné stezky vpravo, po které dojdeme k odpočívadlu Středočeských ovocných stezek, kde nalezneme 3. panel. Na panelu je historie přidružených obcí Hřiby, Chotýš, Lipany a dobré pole, zajímavosti o Viticích 20. století a legenda o Raráškově díře a Čertově brázdě. Při silnici v horní části Vitic stojí 4. panel s informacemi o činnosti místního mysliveckého sdružení a savců žijících v okolí obce – srnec obecný, prase divoké a zajíc polní. U nedalekého parčíku naproti škole je 5. panel s dalšími informacemi o přírodě Viticka, zejména o výskytu lišky obecné a ptactvu okolních polí a lesů. Za školou trasa odbočuje vpravo na širokou vozovou cestu mezi poli. Ta nás přivede pod vrchol Lipské hory s odpočívadlem a 6. panelem, kde jsou základní informace bitvy u Lipan, co jí předcházelo a také profily hlavních vojevůdců (Prokop Holý, Diviš Bořek z Miletínka). K vrcholu je to ještě asi 400 metrů, kde u parkoviště před mohylou je umístěn 7. panel s dalšími detaily o průběhu bitvy a jejích důsledcích. Zde se také naučná stezka spojuje s červenou turistickou značkou, která nás kolem mohyly s krásným výhledem do celého Polabí přivede na úzkou asfaltovou silničku, u které vpravo je u pomníku osvoboditelům umístěn poslední 8. poslední panel. Informace na něm jsou věnovány obecně husitství, osobě Mistra Jana Husa a výsledkům celé husitské revoluce.

O pomníku osvoboditelů naučná stezka končí, odsud lze po červené turistické značce pokračovat do obce Lipany a prohlédnout si místní památky (případně použít autobusové spojení směr Český Brod nebo Kouřim) nebo se po silnici vlevo vrátit do Vitic (1,5 km).

Naučná stezka Lipanská mohyla byla otevřena v roce 2012 a vybudovalo ji občanské sdružení Czech Countryside. Uvedené internetové stránky sdružení www.czechcountryside.cz ovšem nejsou aktivní.

Fotogalerie

Vitice - naučná stezka Lipanská mohyla, mohyla na památku bitvy u Lipan (2013)Vitice - naučná stezka Lipanská mohyla, panel č. 7 (2013)Vitice - naučná stezka Lipanská mohyla, poslední panel č. 8 (2013)

Mapa

Poloha

Začátek naučné stezky je u autobusové zastávky u potoka v dolní části obce Vitice a konec u autobusové zastávky v centru obce Lipany.

GPS: 50°1'46.008"N, 14°54'39.976"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK