Cesty a památky

Kolínsko » Lipany

Lipany
Lipany (2013)

Ves Lipany se poprvé připomínají v roce 1360 jako majetek Čeňka z Lipan, maršálka královny Anny Svídnické a pozdějšího královského purkrabího na Lichnici. V roce 1480 od Martina z Lipan ves koupil Slavata z Chlumu a Košumberka a připojil ji natrvalo ke svému černokosteleckému panství, ke kterému patřila až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848.

Lipany jsou zastávkou č. 4 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Osobnosti

Josef Battmann (* 25. 11. 1907 Lipany - † 25. 3. 1943 Praha) - významný nědirytec, který vytvořil mědirytiny slavných děl světových umělců.

Původ názvu

Název obce spadá do skupiny názvů obyvatelských, které jsou odvozeny obyvatelskou příponou -any od podstatného jména, v tomto případě lípa, tedy stromu, který se v okolí nejčastěji vyskytoval (podobně jako třeba název Olšany atd.).

Administrativní údaje

Lipany jsou administrativní součástí obce Vitice, jejich vlastní katastrální území činí 3,19 km².

Fotogalerie

Lipany - mapa zveřejněných památekTajuplná místa Podlipanska

Odkaz

www.vitice.cz

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Lipany leží 7 kilometrů jihovýchodně od Českého Brodu (19 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 306 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK