Cesty a památky

Země poznané » Po hedvábné stezce » PŔÍPRAVY NA CESTU

PŔÍPRAVY NA CESTU

Po hedvábné stezce (květen 2012, Uzbekistán)

Rozhodnutí, že se vydáme do Uzbekistánu, padlo začátkem ledna 2012, kdy byly na krátkou dobu k dispozici zpáteční letenky Brno – Taškent za neuvěřitelnou cenu 3 990 Kč. Neváhali jsme ani den a letenky jsme koupili. Jedná se o neskutečný nákup, neboť za 14 dní byly ty samé letenky k dispozici již jen za 21 083 Kč! Teprve pak jsme začali řešit, co dál. Jak je to vůbec s vízem a tak.

9 ledna tedy nastal den „D“ a kupujeme letenky pro 4 osoby, na cestu se vydáme s Bobinou a Tomem, kteří jsou již společnými cestami dobře ověření. Nevíme ještě v tuto chvíli, co nás čeká ohledně víz, ale radost z úžasného nákupu nám na chvíli na případné trable dává rychle zapomenout.

15. ledna kontaktujeme doporučenou cestovní kancelář AROSTR v Taškentu, která nám obratem sděluje, že za 40 euro na osobu nám zajistí pozvání do země potvrzené Ministerstvem zahraničí, na základě kterého obdržíme na velvyslanectví vízum. Jelikož v ČR není velvyslanectví Uzbekistánu, pro vízum se musí jet do Vídně. Nicméně se dozvídáme, že podle nového nařízení mohou občané zemí, ve kterých není diplomatické zastoupení Uzbekistánu, získat vízum na letišti v Taškentu nebo na hraničním přechodu. Ovšem zprávy o tomto novém postupu se velmi různí a někteří cestovatelé je zpochybňují.

26. ledna se dotazem obracím na velvyslanectví naší republiky v Taškentu (my v Uzbekistánu zastoupení máme) s dotazem ohledně víz a zároveň vysvětluji, že budeme chtít natáčet reportáže pro Objektiv.

27. ledna jsme obdrželi skvělou zprávu z velvyslanectví, že podpoří naši oniciativu, zajistí nám pozvání i vydání víz na letišti po našem příletu. Současně nám byla nabídnuta pomoc při zajištění potvrzení k natáčení, abychom se vyhnuli všem případným problémům.

22. února jsme k naší ohromné radosti obdrželi zvací dopis i vízový příslib (souhlas k udělení víz) potvrzený Ministerstvem zahraničních věcí s poznámkou, že vízum nám bude uděleno na letišti Taškent Xalqaro Aeroporti (po staru Taškent Vostočnyj) po našem příletu. Našemu odletu směr Střední Asie tedy již nic nestojí v cestě. Nehledě na skutečnost, že za vízum na letišti Taškentu zaplatíme „jen“ 70 USD (zatímco na velvyslanectví ve Vídni stojí 80 euro).

28. února jsme zakoupili letenky Taškent – Nukus, na které jsme čekali, až budou uvolněné do prodeje pro letní letový řád, a pořídili jsme je za 1440 Kč, což je minimálně o 500 Kč méně, než jsme očekávali (a než jsou obvykle v prodeji). Naše cesta tak dostává již zcela konkrétní obrysy.

28. dubna odlétáme na naši cestu snů do Střední Asie.

následující článek: Náklady na cestu

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK