Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » kaplička sv. Jana Nepomuckého

kaplička sv. Jana Nepomuckého
*

Kouřim, Kaple a kapličky, Muzea a galerie, Skanzen

Volná kopie pozdně barokní výklenkové kapličky inspirovaná kapličkou v Třebovli, postavená v roce 2020 pro ochranu originálu sousoší sv. Jana Nepomuckého z Tismic.

Zděná kaple vystavěná z pálených cihel původními baroknímii technologiemi včetně omítek barvených přímo do štuku.

V nice kapličky je umístěn originál sousoší sv. Jana Nepomuckého z roku 1769 od neznámého autora se vztahem k soudobé produkci kutnohorských sochařských dílen, umístěný původně na parapetní zdi schodiště, vedoucího ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích. Poté, co byla v roce 1943 v Tismicích instalována kopie sousoší, originál byl dlouho vystaven povětrnostním vlivům na zahradě Podlipanského muzea v Českém Brodě. V roce 2009 bylo zachované torzo konzervováno restaurátorem a v roce 2020 bylo sousoší po provedené celkové opravě a doplnění chybějících částí umístěno do niky kapličky, přestože původně bylo určeno pro volné prostranství.

Sousoší představuje podle obvyklého ikonografického schématu uctívání krucifixu sv. Janem Nepomuckým, poklekávajícím na oblak s hlavičkami cherubínů. Po stranách světce jsou dvě figury andílků nesoucích kartuše s vyobrazením staroboleslavského Palladia země české a Panny Marie Tismické.

Prohlášení za památku

Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, kaplička sv. Jana Nepomuckého (2022)

Mapa

Poloha

Kaplička stojí v areálu muzea lidových staveb v Kouřimi.

GPS: 49°59'41.416"N, 14°58'17.166"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK