Cesty a památky

Kolínsko » Veltruby » Dub ve Veltrubském luhu

Dub ve Veltrubském luhu

Veltruby, Příroda, Památné stromy

Dub letní (Quercus robur) zasazený dle odhadu kolem roku 1500, vysoký 35 metrů, s obvodem kmene 538 cm, výškou koruny 17 metrů a šířkou koruny 15 metrů (měření v roce 2013). Přestože se jedná o veterána, jeho zdravotní stav byl v roce 2013 dobrý, až na rozsáhlé poranění na kmeni (od blesku?). 

Důvodem ochrany stromu je především jeho výjimečné stáří a estetický vzrůst, dále ochrana genofondu a jeho biologický a dendrologický význam z více hledisek. Strom roste na území přírodní rezervace (PR) Veltrubský luh, který je součástí evropsky významné lokality (EVL) Libické luhy.

Dub letní (také křemelák) se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením rady Krajského národního výboru Středočeského kraje č. 24 ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidován pod kódem 104052.

Fotogalerie

Veltruby - Dub ve Veltrubském luhu, celek (2018)Veltruby - Dub ve Veltrubském luhu, pohled do koruny (2018)Veltruby - Dub ve Veltrubském luhu, kmen u země (2018)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Botanika - teorie a praxe.

Mapa

Poloha

Dub roste ve Veltrubském luhu západně od obce v místě zvaném Na Starém přelovu.

GPS: 50°4'20.017"N, 15°9'47.292"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK