Cesty a památky

Kolínsko » Vykáň » socha sv. Donáta

socha sv. Donáta
*

Vykáň, Sochy a sousoší

Barokní pískovcová socha od neznámého regionálného umělce, vysvěcená 11. srpna 1765. Vznikla na základě nařízení majitelky panství Marie Terezie Savojské, které vydala dne 27. června 1764 ve Vídni. V nařízení uložila, aby na každém jejím panství byla na příhodném místě v polích postavena socha sv. Donáta, patrona proti krupobití a škodlivé bouřce. Podobně vznikly i sochy sv. Donáta na místě zaniklé obce Křimín a u obce Svatbín (dnes ve skanzenu v Kouřimi).

Socha je umístěna na hranolovém podstavci, skládajícím se ze soklu, dříku a římsové hlavice. Na čelní straně jsou erby Lichtensteinsko-Savojského rodu (dvojznak) a datum 1765. Sv. Donát je znázorněn v kontrapostu s nakročenou levou nohou. Levá ruka je pozdvižena v rozmáchlém gestu, v pravé ruce svírá knihu a palmovou ratolest. Světec, jehož tvář expresivních rysů je rámovaná vlnitými vlasy a vousem, je oděn v biskupský šat s mitrou na hlavě.

Prohlášení za památku

Socha sv. Donáta je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 35765/2–1971.

Fotogalerie

Vykáň - socha sv. Donáta (2018)Vykáň - socha sv. Donáta, detail (2018)Vykáň - socha sv. Donáta, detail sochy (2018)Vykáň - socha sv. Donáta, podstavec (2018)

Mapa

Poloha

Socha sv. Donáta stojí na severním okraji vsi u křižovatky silnic do Čelákovic a Vyšehořovic.

GPS: 50°7'16.110"N, 14°48'52.720"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK