Cesty a památky

Kolínsko » Vykáň

Vykáň
Vykáň-znak obce (2018)

Dle tradice patřila Vykáň v průběhu 10. století ke slavníkovskému panství, v Pulkavově kronice ze 14. století je jmenována jako dědictví sv. Vojtěcha, který ji v roce 993 daroval břevnovskému klášteru. V klášterním majetku zůstala až do konce husitských válek, v roce 1420 ji císař Zikmund spoklu s 35 usedlostmi věnoval Janovi Vrbíkovi z Tismic. Od něho Vykáň v roce 1437 koupil Jindřich ze Stráže, který ji připojil k přerovskému panství, v jehož majetku zůstala až do roku 1608, kdy se stala součástí Trčkovského kounického panství. V průběhu třicetileté války byla obec, stejně jako další obce v okolí, vypálena švédskými vojsky generála Johana Gustafssona Banéra, rychle však byla obnovena. V roce 1760 získala kounické panství, a tedy i Vykáň, kněžna Marie Terezie Savojská, která ho připojila je k černokosteleckému lichtenštejnskému panství, Jeho součástí pak byla Vykáň až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.

V letech 1850-55 náležela Vykáň krátce do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), v letech 1855 - 1960 pak do okresu Český Brod a v roce 1960 byla po reorganizaci státní správy přiřazena do okresu Nymburk. Do něho náleží dodnes, ale od roku 2003 je pověřeným obecním úřadem k výkonu státní správy město Český Brod v okrese Kolín.

Osobnosti

Balvín Alois (* 1901 Vykáň - † 1980 Poděbrady) - hudebník, kapelník, skladatel a pedagog.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 21. června 2018 usnesením č. 9 schválen znak a prapor obce. Autorem návrhu znaku i vlajky je Jan Tejkal. Znak tvoří zlato-červeně polcený štít, v pravé části je medvěd ve skoku, přirozené barvy s červenou zbrojí, vlevo zlatý obilný klas. Zlatá a červená barva odkazuje na lichtenštejnské panství, ke kterému Vykáň náležela, medvěd je atributem sv. Havla, patrona místního kostela, a obilný klas zemědělský charakter kraje, sochu sv. Donáta i selské grunty v obci. Vlajku tvoří list rozdělený uprostřed na žlutou žerďovou část a červenou vlající část, obsahující shodné figury jako znak.

Administrativní údaje

Vykáň je dnes samostatnou obcí, katastrální výměra činí 6,15 km² a žije zde 404 stálých obyvatel (1. ledna 2018).

Fotogalerie

Vykáň - pohled na střed obce od kostela sv. Havla (2008)

Odkaz

www.vykan.cz

Mapa

Poloha

Vykáň leží na Týnickém potoce, 6 kilometrů severně od Českého Brodu (29 kilometrů severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 194 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK