Cesty a památky

Kolínsko » Škvorec » socha sv. Donáta

socha sv. Donáta
*

Škvorec, Sochy a sousoší

Barokní pískovcová socha vystavěná nákladem vévodkyně Marie Terezie Savojské v roce 1765. Stalo se tak po jejím písemném nařízení dne 27. června 1764 ve Vídni, kdy poručila, aby na každém jejím panství byla na příhodném místě v polích postavena socha sv. Donáta, patrona proti krupobití a škodlivé bouřce.

Dílo z šedého pískovce je tvořeno kamennou základnou čtvercového půdorysu, na které stojí kvádrová patka ukončená oblounem, nesoucí vysoký hranolový podstavec, na jehož čelní straně vystupuje reliéf korunovaného aliančního Savojsko-Lichtenštejnského znaku. Nad erbem je datace 1765 a podstavec je ukončen výraznou římsovou hlavicí, pod kterou mírně předstupuje reliéfní vlys s půlkruhově projmutým středem a střapci po stranách. Na ní je umístěna vlastní socha světce v mírně podživotní velikosti, který stojí levé nose, pravá noha je nakročena. Oděn je do rozevlátého biskupského roucha s pláštěm ukončeným vzadu střapcem a s mitrou na hlavě. V levé ruce svírá palmovou ratolest.

Srovnejte se sochou sv. Donáta ve Vykáni a Kouřimi.

Prohlášení za památku

Socha sv. Donáta byla 7. května 1971 zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 30048/2-2785.

Fotogalerie

Škvorec - socha sv. Donáta (2024)Škvorec - socha sv. Donáta celek (2024)Škvorec - socha sv. Donáta, detail čelní pohled (2024)Škvorec - socha sv. Donáta, detail boční pohled (2024)Škvorec - socha sv. Donáta, znaky a vročení díla (2024)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Socha stojí mezi skupinou památných lip na křižovatce cest, kdysi návsi zaniklé obce Křimín. Přístup je pouze pěšky po červené turistické značce Úvaly – Hradešín nebo po žluté turistické značce ze Škvorce.

GPS: 50°3'10.582"N, 14°44'41.125"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK