Cesty a památky

Kolínsko » Žehuň » hřbitovní brána a zeď se sochami

hřbitovní brána a zeď se sochami
*

Žehuň, Funerálie, Hřbitovní brány a zdi

Barokní zeď s ozdobnou pilířovou bránou do areálu kostela se starým hřbitovem, postavená v poslední třetině 18. století podle návrhu Františka Kermera nebo V. Soboty. Pohřbívání u kostela bylo ukončeno v říjnu 1925, když byl za vsí otevřen nový hřbitov.

Brána byla původně ozdobena třemi kamennými sochami světců sv. Linharta, sv. Donáta a sv. Floriána z 2. pol. 18. století, které byly v roce 1999 restaurovány akademickým sochařem Miloslavem Hájkem. V srpnu roku 2000 byly sochy sv. Donáta a sv. Floriána ukradeny, socha sv. Linharta byla poté sejmuta a uložena v kostele. Na jihovýchodní straně ohradní zdi je původní branka na hřbitov, zazděná po roce 1986.

V roce 2010 byl zahájen projekt na obnovu  celého areálu kostela sv. Gotharda včetně kostnice a ohradní zdi, kordinovaný místními aktivisty pod vedením kronikářky obce paní Ludmily Tvrdíkové.

 

Prohlášení za památku

Ohradní zeď hřbitova, pilířová brána s litinovými vraty a sochy světců jsou zapsány spolu s kostelem sv. Gotharda a kostnicí do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 44587/2–1974.

Fotogalerie

Žehuň - hřbitovní brána (2008)Žehuň - hřbitovní brána se sochami na pilířích (1981,  Antonín Tvrdík)Žehuň - hřbitovní brána, socha sv. Donáta na svém místě před zcizením  (1981,  Antonín Tvrdík)Žehuň - hřbitovní brána, socha sv. Linharta na svém místě (1981,  Antonín Tvrdík)Žehuň - hřbitovní brána, socha sv. Linharta dnes uložená v kostele (2008)Žehuň - hřbitovní brána, socha sv. Floriána na svém místě před zcizením (1981,  Antonín Tvrdík)Žehuň - hřbitovní zeď, zazděná branka (2022)Žehuň-hřbitovní zeď (foto Petr Vácha 1986, archiv Národního památkového ústavu, www.npu.cz)

Mapa

Poloha

Zeď obklopuje starý hřbitov kolem kostela sv. Gotharda.

GPS: 50°8'8.643"N, 15°17'27.164"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK