Cesty a památky

Kolínsko » Tuklaty

Tuklaty
Tuklaty - kolorovaná pohlednice (2016)

Místo bylo osídleno již v 6. století před naším letopočtem. Ve 13. století se obec nazývá Tukleky, v roce 1295 se připomíná Štěpán z Tuklek (Tuklat) a v roce 1319 rytíř Jan z Tuklek (Tuklat). V 15. století došlo k rozdělení Tuklat na tři části, škvoreckou Škvoreckých z Klinštejna a Smiřických, hostýnskou Dlasků ze Vchynic a malou část držel Václav Slatanéř ze Slatanéř. Do jedněch rukou byla obec znovu spojena až v roce 1547 Zikmundem Smiřickým, který ji poté trvale připojil k panství Škvorec. Jeho součástí byla až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848, kdy se ves osamostatnila a připadla do okresu Český Brod, jehož součástí byla až do reorganizace státní správy v roce 1960, kdy se stala součástí okresu Kolín.

Ve starší literatuře se chybně uvádí jako první zmínka o obci, pod názvem Havraň, rok 1205, jedná se ale o chybu, neboť tato zmínka se váže k zaniklé obci Tukleky (Havraň) v k.ú. Třebusice, okres Kladno.

Po roce 2000 zažívají Tuklaty značný rozvoj a počet obyvatel prudce stoupá (například v roce 2006 zde žilo 687 obyvatel).

Osobnosti

Ferdinand Klindera (* 22. 10. 1875 Tuklaty – † 23. 10. 1953 Mělník) - významný český a československý národohospodář, organizátor agrárního družstevnictví, politik a poslanec za Republikánskou stranu československého venkova (agrárníky).

Původ názvu

Podle místní pověsti se název obce odvozuje od jedné ze svatováclavských legend, a to porážce zlického knížete Radslava přemyslovským knížetem Václavem, ke které mělo dojít v okolí (pověst se váže i k blízkým obcím Přistoupim a Štolmíř). V těchto místech měl Radslav kleknout před Václavem - Tuklaty = tu kleky.

Administrativní údaje

Tuklaty jsou dnes samostatnou obcí, jejích součástí je obec Tlustovousy. Katastrální výměra činí 8,15 km² a žije zde 924 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Fotogalerie

Tuklaty - celkový pohled na střed obce (foto FLYFOTO)Tuklaty - pohled na obec od jihovýchodu (2008)Tuklaty - akvarel Karla Liebschera (před rokem 1896)

Odkaz

tuklaty.adintec.cz

Mapa

Poloha

Tuklaty leží 6,5 kilometru severozápadně od Českého Brodu (31,5 kilometru severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 248 metrů při Tuklatském potoku.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK