Cesty a památky

Země poznané » Laos » CESTA DO LUANG PRABANGU

CESTA DO LUANG PRABANGU

Laos (květen 2008, Laos)

Tento den odjíždíme do jednoho z nejhezčích měst v Laosu, Luang Prabang a jediná škoda je to, že na tento přesun musí padnout jeden celý den v autobusu. Noční přesun neexistuje a cesta letadlem s Lao Airlines nepřipadá v úvahu – na to se máme dost rádi. Možností je ještě plavba po Mekongu, ale ta trvá dva dny. Nakonec ale nemusíme litovat, vlastní cesta byl úžasný zážitek.

Náš autobus vyjíždí v 8:00 hodin ze Severního autobusového nádraží, a protože cesta do 400 kilometrů vzdáleného cíle má trvat 9 hodin, volíme poněkud dražší, ale luxusnější autobus s označením „VIP BUS“, pro ty nechápavé doplněný nápisem „KING OF BUS“. Cena za jízdenku byla také o něco vyšší – 115 000 LAK = 207 Kč, ale v ceně má být i oběd. Tak jsme zvědaví, jak to bude probíhat. První část do města Kasi probíhala v pohodě. Tam jsme přijeli asi v 12:30 hodin a následoval dobrý oběd v ceně – každý si mohl říci, co chce na talíř namíchat. Zvolili jsme maso, rýži, slané zelené fazolky a další krájenou zeleninu. Oddech trval asi 3/4 hodiny a pak pokračujeme v další cestě. Všimli jsme si, že řidič s průvodčím něco opravovali na motoru, ale nevěnovali jsme tomu pozornost. Z Kasi jsme ujeli asi 10 kilometrů a když jsme začali stoupat do opravdu vysokých hor prudkými serpentinami, z motoru se vyvalil černý dým a náš „král autobusů“ poprvé zastavil. Řidič odešel – jak jsme později pochopili, šel do nejbližší vesnice pro nějakou pomoc, a když se asi za hodinu vrátil s náhradními díly, začali to s pomocí některých cestujících opravovat. My jsme si alespoň užívali za tu dobu krásné počasí a neskutečné výhledy do okolní krajiny. Když autobus zprovoznili, ujeli jsme asi jeden jediný kilometr a závada se opakovala. To bylo opravdu k vzteku a my jsme tedy vůbec netušili, kdy do cíle naší cesty dorazíme. Když vedle nás zastavil jiný, mnohem menší – asi místní – autobus, téměř skoro všichni cestující si do něj přestoupili a namačkali se do něj na stání. Nevím, co nás to napadlo, ale asi šest nás zůstalo věrno našemu králi autobusů a nakonec jsme i dobře udělali. Asi po 20 minutách jsme se totiž rozjeli a již pohodlně a bez potíží jsme dorazili až do cíle. Cestou jsme pochopitelně navíc předjeli za mohutného troubení ten druhý autobus, našlapaný až po střechu, ale řidič nezastavil, aby odpadlíky zpět nabral. Zato my jsme byli až do Luang Prabangu zadarmo zásobováni chlazenou vodou. Ona i jen samotná tato část cesty byla neskutečně impozantní. Hluboká údolí, štíty hor v mracích, tropické rostliny, nahoře v horách průtrž mračen, při silnici osady horských kmenů s bambusovými chýšemi a slaměnými střechami, v blátě mezi domy děti i prasata, prostě krása! Nevíme, co sledovat dřív. Jako by se za oknem autobusu odehrával film.

Do Luang Prabangu jsme dorazili po 12 hodinách jízdy v 19:30 hodin již za tmy. Ačkoliv cesta byla skvělá a nakonec jsme viděli opravdu zajímavé scenérie i život místních lidí, jsme rádi, že jsme v cíli. Centrum města je od autobusového nádraží asi 3 kilometry a tak si najímáme tuk-tuk, aby nás tam odvezl. Přeci jenom po tom tropickém celodenním vedru, vlhku a dusnu, které nepolevuje ani po západu slunce, se nám nechce šlapat pěšky. Tuk-tuk nás vyložil u začátku ulice Th Sisavangvong, která je hlavní městskou tepnou. Ta je večer uzavřena pro veškerou dopravu, aby nebyli rušeni lidé při korzování, nakupování v improvizovaných obchodech a posedávání v čajovnách a kavárničkách přímo na ulici. Opravdu zde bylo poněkud živo, a tak je nám na první pohled jasné, že zde to turisticky žije. Nedaleko královského paláce jsme v patře starého domu s obchodem v přízemí objevili moc příjemné ubytování v Phoun Sab Guest House (65 500 LAK = 117 Kč/os/noc). Za tyto peníze se jednalo o ubytování skutečně perfektní – toalety a sprcha na pokoji a také klimatizace v ceně, což je v tomto podnebí velmi vítaná věc (a navíc se nemusí větrat, takže nehrozí nebezpeční komáři).

Fotogalerie

Před odjezdem z VientianeNáš Král autobusů má první poruchu ...Náš porouchaný autobus přišly obhlídnout i místní dětiPauza na dlouhé cestě ve městě Muang Phu KhounHory v centrálním Laosu cestou do Luang Prabangu... ale příroda okolo byla úžasnáSkvělé ubytování na hotelu Phoun Sab Guest House

následující článek: Luang Prabang, historie

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK