Cesty a památky

Země poznané » Putování Levantou » ... a aktualita na závěr

... a aktualita na závěr

Putování Levantou (duben 2009, Libanon)

Zpráva ČTK ze ze dne 8. června 2009.

Šíitský Hizballáh prohrál libanonské volby, zvítězila prozápadní koalice.

V nedělních parlamentních volbách v Libanonu zvítězila koalice 14. července kolem sunnitského bloku Saada Harírího, a porazila tak prosyrský tábor vedený šíitským hnutím Hizballáh. Získala 54 procent hlasů.

Ve 128členném libanonském parlamentu připadne koalici 14. července 71 křesel, zatímco tábor kolem Hizballáhu bude zastupovat 57 poslanců.

Už v neděli večer přiznali představitelé bloku tvořeného šíitskými hnutími Hizballáh a Amal a jejich křesťanským spojencem Svobodným vlasteneckým hnutím bývalého generála Michela Aúna porážku. Současně ale zdůraznili, že výsledek voleb akceptují jako vůli lidu.

Vítěznou koalici tvoří Haríriho sunitská strana Budoucnost, drúzští Pokrokoví socialisté a dvě strany maronitských křesťanů Libanonské síly a Falanga.

Volby se obešly bez jakýchkoliv násilností.

Hlasování provázela mimořádná bezpečnostní opatření, podle dostupných zpráv ale k žádným střetům mezi stoupenci opozičních táborů nedošlo. Do voleb se podle údajů ministerstva vnitra zapojilo kolem 55 procent oprávněných voličů.

Vzhledem k složitému systému voleb v Libanonu nakonec hráli velkou roli právě maronité. V parlamentu je ústavou zaručeno, že polovinu poslanců tvoří zástupci křesťanů a polovinu muslimové. O hlasy křesťanů tak usilují jak sunnité, orientovaní více na západ, tak šíité navázaní na Sýrii a též na Írán. K nim se v roce 2006 přidal generál Aún.

Šíitské strany sice vyhrály v oblastech obývaných šíity, ale ztratily všechny klíčové oblasti, zejména Bejtrút.

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK