Cesty a památky

Země poznané » Po šťastné Arábii » PŘÍPRAVY NA CESTU

PŘÍPRAVY NA CESTU

Po šťastné Arábii (únor 2010, Jemen)

Neuč opice házet kamení. Jemenské přísloví.

Do Jemenu se chystáme již několik let, jen jsme neplánovali, že to bude tak brzy. Celý plán zosnoval z ničeho nic Pepča, s kterým jsme byli v roce 2006 v Jordánsku. S tímhle chlapíkem pojedeme rádi kdykoliv a navíc, když se k nám přidá jeho spolucestovatel Zdeněk, také z jihu Čech, a náš starý dobrý kamarád z cest Tomáš z východních Čech, s kterým jsme naposledy byli třeba v Laosu a Vietnamu. Je nás tedy pět odvážných, kteří se vydávají do této turisticky naprosto neuvěřitelně zajímavé země, bohužel velmi politicky nestabilní. Jo jo, čas od času tu nějaké ty turisty unesou a občas se tu i střílí (úplně každý má doma kalašnikova), ale my si cestu určitě náležitě užijeme.

První nápad o cestě padl v říjnu 2009 a první schůzka se konala v hospůdce u pivka 5. prosince 2009. Tam jsme si také rozdali úkoly, kdo co zajistí. Je to k nevíře. Ještě stále žijeme z cesty po Libanonu a Sýrii a už jsme zase myšlenkami v Orientu, a plánujeme další cesty do neznáma.

16. prosince nastává významný posun v přípravě cesty, kdy nám Pepa všem oznámil, že koupil letenky! Odlétáme tedy s konečnou platností 11. února 2010 z Mnichova a tamtéž se vracíme 28. února 2010. Poletíme s Turkish Airlines a cena jedné letenky i se všemi poplatky činí 10 150 Kč. Výborná cena na takovou dalekou cestu. Pár dní na to Tomáš píše, že máme zajištěny jízdenky na noční žlutý autobus na letiště v Mnichově za 550 Kč. Tak a doprava je v suchu.

Mezi vánočními svátky jsem dal dohromady program, co bychom chtěli v Jemenu vidět a začal hledat kontaktní cestovní agenturu v Jemenu. Nejprve jsem oslovil Mohammeda Ali Mashraha z cestovní agentury Voyages au Yemen ale později zařizujeme celou cestu se Samirem Rawiahem (kontakt: samir33@seznam.cz), který má tu výhodu, že mluví perfektně česky, čímž se výrazně zjednodušila komunikace na dálku. Mimo to je Samir správný týpek, u každého e-mailu nebo SMS od něj se dost nasmějeme.

3. ledna 2010 došlo pod vlivem oznámených útoků na velvyslanectví USA v Sana´a k uzavření americké ambasády, následně i francouzské a španělské ambasády, následující den bylo zavřeno i konzulární oddělení ambasády České republiky. Český konzul v Jemenu Filip Velach nám e-mailem napsal, že by naši cestu odložil, neboť některá turisticky zajímavá místa v zemi teď nelze navštívit. V tuto chvíli jsme zaváhali, zda jet či nikoliv a pokusili jsme se zrušit letenky a jízdenky na autobus do Mnichova.

7. ledna nás Samír ujišťuje, že můžeme bez obav přijet, ať se neobáváme toho, že se teď o Jemenu víc mluví v televizi. Ve svém dopisu napsal, že situaci vidí dokonce lepší než před pár měsíci, neboť bezpečnostní složky země „udělaly pořádek“. Opět nás ujistil, že s námi pojede pouze tam, kde je bezpečno a že se postará o naši bezpečnost. Dobrá tedy, věříme mu a jdeme do toho. Pár dní na to si potvrzujeme konečný program naší cesty,.

20. ledna další komplikace. Jemen zrušil udělování víz na mezinárodním letišti v Sana´a a turisté musí do Jemenu přijet výhradně s vízem. Musíme tedy okamžitě začít jednat a bleskurychle si zajistit vízum na jemenském velvyslanectví v Praze. Naštěstí jeho získání za 30 USD je formální záležitostí.

29. ledna máme udělena vstupní víza do Jemenu v pasech a to pod pořadovým číslem 10 až 14. Zatím tedy z Česka letos moc lidí do Jemenu neodcestovalo … Vystavení víza trvá pouze do druhého dne.

10. února těsně před půlnocí odjíždíme z Prahy vstříc dobrodružství.

následující článek: Náklady na cestu

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK