Cesty a památky

Kolínsko » Břežany I

Břežany I

První písemná zmínka o obci je z roku 1088 v listinném falzu nadační smlouvy Vyšehradské kapituly (královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě), pořízeném před rokem 1142, podle kterého český kníže a pozdější první král Vratislav II. daroval kapitule 8 poddaných v Břežanech. V roce 1290 se ves opět připomíná, když jednu její část prodával Hynek z Dubé sedleckému klášteru. V roce 1436 zastavil král Zikmund Břežany jako církevní majetek Bedřichovi ze Strážnice, který je připojil ke kolínskému panství. V nadcházejících letech zprávy o Břežanech chybějí, část však patřila do majetku sedleckého kláštera, v roce 1543 se připomíná v držení bratrů Václava a Michala Březského z Ploskovic, kteří obývali zdejší tvrz. V roce 1622 byla obec odebrána Jindřichu Březskému z Ploskovic, ale poté zase vrácena. V roce 1642 Břežany vydrancovali Švédové, zpustlou obec koupil v roce 1655 ve veřejné dražbě Karel František Berka z Dubé. O dva roky později, v roce 1657, je však obratem prodal majiteli sousedních Chocenic, Antonínu Augustinovi Binago, který obě obce spojil v jeden celek. Jeho majitelem se roce 1729 stal Filip ze Šternberka, který Břežany i Chocenice připojil trvale k cerhenickému statku, jehož součástí byla až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.

Od roku 1850 jsou Břežany I samostatnou obcí okresu Kolín.

Původ názvu

Název obce je odvozen od staročeského slova břeh a znamená osadu březanů, tedy lidí bydlících na břehu, což mělo více významů (břeh, svah, vrch), v tomto případě tedy na svahu. Tvar názvu obce se ve středověku zapisoval jako Bresaz (1088), Brzesan (1290), Bresen (1326) a od roku 1436 Břežany (ve stejném zápisu se objevuje  i v roce 1586). Index I obec od roku 1960 odlišuje od dalších Břežan na okrese Kolín (Břežany II a viz též zaniklé Břežany).

Administrativní údaje

Břežany I jsou dnes samostatnou obcí, jejích součástí je obec Chocenice a samoty Nové Město a Zlaté Slunce. Katastrální výměra činí 6,03 km² a žije zde 318 stálých obyvatel (1. ledna 2020).

Fotogalerie

Krajina v okolí Břežan I (2008)

Odkaz

www.obcecr.cz/brezany1

Mapa

Poloha

Břežany I leží 9 kilometrů západně od Kolína v nadmořské výšce 240 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK