Cesty a památky

Kolínsko » Hradenín

Hradenín
Hradenín - náves (2017)

Hradenín se poprvé připomíná v roce 1265, kdy zde má majetek zeman Předota z Hradenína, který si zde postavil tvrz. Další osudy osady jsou spjaty s historií tvrze a jejími majiteli, z nichž nelze nevzpomenout například jakéhosi Lutobora z Hradenína, který byl v roce 1318 obžalován z loupežného přepadení pana Oldřicha z Bošic nebo Čeňka z Hradenína, který byl obžalován za újmu na dobytku v sousedních Přebozech, čímž vznikla škoda za 160 hřiven stříbra. Majitelé Hradenína, zdá se, byli často v konfliktu se zákonem, protože například Hynek Nečanský z Minic v roce 1535 dostal v Kouřimi veřejný výprask za výtržnosti, kterých se dopustil v opilosti. V roce 1620 se kromě tvrze připomíná pouze dvůr, ve kterém stojí 3 domy s 12 obyvateli, které se do roku 1719 rozrostly na 12 domů a 53 obyvatel.  Před bitvou u Kolína obsadilo 16. a 17. června 1757 Hradenín pravé křídlo vojska generála Dauna, v den bitvy 18. června zde byli připraveni granátníci s děly. K boji však v těchto místech nedošlo, místo palebného postavení císařských vojsk se dodnes nazývá "Na šancích". Za skutečný vznik vesnice lze považovat až rok 1788, kdy majitel statku, město Kutná Hora, zahrnul Hradenín z důvodu malého výnosu do raabisačního projektu, a rozprodal rozparcelovaný dvůr samostně hospodařícím sedlákům. Vzniklo zde 13 usedlostí (usedlost, jejiž součástí je tvrz, obdržela číslo popisné 13), které se staly základem dnešní obce. V majetku Kutné Hory zůstal Hradenín až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848, kdy zde bylo již 47 domů a 318 obyvatel. V roce 1932 byla obec elektrifikována a byl sem přiveden telefon. Místní JZD bylo založeno v roce 1950 a v roce 1951 byly rozorány meze, čímž byla scelena do té doby soukromá pole, a veškerý dobytek byl zabaven a odveden do družstva. Do roku 1960 byl Hradenín samostatnou obcí okresu Kolín, v  letech 1960-64 byl přiřazen pod místní národní výbor (MNV) Poboří a v roce 1964 se stal součástí nově vzniklé "střediskové obce" Plaňany, jejichž součástí je dodnes.

Hradenín je zastávkou č. 11 regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Původ názvu

Název obce nijak nesouvisí s existující tvrzí (nebo snad ještě starším osídlením), ale je přivlastňovacího typu, tedy odvozený příponou -ín od osobního jména nějakého místního velmože Hradena, Radena nebo Raděna (počáteční souhlásky r- nebo hr- byly ve staročeštině vzájemně zástupné).

Administrativní údaje

Od roku 1967 je Hradenín součástí městyse Plaňany, jeho vlastní katastrální území činí 1,61 km².

Fotogalerie

Hradenín v zimě (2021)Hradenín - mapa publikovaných památekHradenín, zastavení č. 11 Tajuplných míst Podlipanska (2008)

Odkaz

www.planany.eu

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Hradenín leží 12 kilometrů západně od Kolína v nadmořské výšce 252 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK