Cesty a památky

Kolínsko » Chotutice

Chotutice
Znak obce

První písemný doklad o Chotuticích je z poloviny 14. století, kdy se připomínají v majetku vladyky Smila z Chotutic, další písemný záznam je v kouřimské Městské knize z roku 1416 a týká se jistého Štefana, sedícího na dvoře v Chotuticích ("De rapinis Stephani residentis in Chotuticz"). V roce 1541 koupil obec Petr Záruba z Hustířan a trvale ji připojil k radimskému panství, jehož součástí zůstaly až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848. Od roku 1850 jsou Chotutice součástí okresu Kolín.

Osobnosti

Josef Preclík (* 15. 4. 1852 Chotutice – † 14. 8. 1935 Nymburk) - kapelník, hudební pegagog, skladatel a sbormistr nymburského pěveckého sboru Hlahol.

Václav Sixta (* 23. 8. 1862 Chotutice – † 15. 6. 1935 Dobřichovice) - přírodovědec, středoškolský pedagog a odborný publicista v oblasti přírodovědy, přisspíval i do Ottova slovníku naučného.

František Uher (* 24. 9. 1887 Chotutice – † 8. 4. 1961 Pečky) - projektant a stavitel vodáren a vodojemů v Kolíně a v Pečkách, vedle své profese se věnoval také hudbě, byl sbormistr pěveckého spolku Lumír v Pečkách a je autorem řady sborových světských i chrámových skladeb, navrhl také znak města Pečky.

Václav Hons (* 14. 6. 1938 Chotutice) - básník, textař, redaktor a dramaturg Čs. rozhlasu stanice Vltava, od roku 1990 se zabývá pouze literární činností.

Původ názvu

Název obce je zřejmě odvozren od slovanského jména Chotut (jako nedaleké Chotutice u Nymburka), ves nebo zdejší statek či dvůr patřil tedy zemanovi tohoto jména. Jako další možný původ názvu se odvozuje od středověkého označení ohrad pro dobytek, zvaných "ochoty".

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 9. prosince 2002 usnesením č. 16 schválen znak a prapor obce, jeho autorem je heraldik Stanislav Kasík. Znak tvoří stříbrný štít s černým břevnem a červeným koněm ve skoku se zlatou zbrojí, hřívou a ocasem. Prapor tvoří tři vodorovné pruhy, bílý, černý a bílý, uprostřed je červený kůň ve skoku se žlutou zbrojí, hřívou a ocasem.

Administrativní údaje

Chotutice jsou dnes samostatnou obcí, katastrální výměra činí 3,87 km² a žije zde 509 stálých obyvatel (1. ledna 2018).

Odkaz

www.chotutice.cz

Mapa

Poloha

Chotutice leží 16 kilometrů severozápadně od Kolína v nadmořské výšce 207 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK