Cesty a památky

Kolínsko » Chotutice

Chotutice
Znak obce

První písemný doklad o Chotuticích je z poloviny 14. století, kdy se připomínají v majetku vladyky Smila z Chotutic. Další písemný záznam je v kouřimské Městské knize z roku 1416 a týká se jistého Štefana, sedícího na dvoře v Chotuticích ("De rapinis Stephani residentis in Chotuticz"). V roce 1541 koupil obec Petr Záruba z Hustířan a trvale ji připojil k radimskému panství, jehož součástí zůstaly až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848. Od roku 1850 jsou Chotutice součástí okresu Kolín.

Osobnosti

Josef Preclík (* 15. 4. 1852 Chotutice – † 14. 8. 1935 Nymburk) - kapelník, hudební pegagog, skladatel a sbormistr nymburského pěveckého sboru Hlahol.

Václav Sixta (* 23. 8. 1862 Chotutice – † 15. 6. 1935 Dobřichovice) - přírodovědec, středoškolský pedagog a odborný publicista v oblasti přírodovědy, přisspíval i do Ottova slovníku naučného.

František Uher (* 24. 9. 1887 Chotutice – † 8. 4. 1961 Pečky) - dlouholetý starosta obce, projektant a stavitel vodáren a vodojemů v Kolíně a v Pečkách, vedle své profese se věnoval také hudbě, byl sbormistr pěveckého spolku Lumír v Pečkách a je autorem řady sborových světských i chrámových skladeb, navrhl také znak města Pečky.

Václav Hons (* 14. 6. 1938 Chotutice) - básník, textař, redaktor a dramaturg Čs. rozhlasu stanice Vltava, od roku 1990 se zabývá pouze literární činností.

Původ názvu

Název obce vznikl přidáním přípony ke slovanskému jménu Chotut (jako nedaleké Chotutice či Chotuc na Nymbursku), tedy Chotutův dvůr. Přímo v obci se traduje, že název obce je odvozen od středověkého označení ohrad pro domácí zvířata, zvaných "ochoty" (na základě toho byl vytvořen i obecní znak). Zípis názvu obce se v průběhu staletí příliš neměnil, objevují se tvary Chotuticz (1416), Chotuczicze (1545), Chotuticze (1654) nebo Chotuticz (1788), od roku 1844 se ustálil v současné podobě Chotutice.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 9. prosince 2002 usnesením č. 16 schválen znak a prapor obce, jeho autorem je heraldik Stanislav Kasík. Znak tvoří stříbrný štít s černým břevnem a červeným koněm ve skoku se zlatou zbrojí, hřívou a ocasem. Prapor tvoří tři vodorovné pruhy, bílý, černý a bílý, uprostřed je červený kůň ve skoku se žlutou zbrojí, hřívou a ocasem. jedná se o tak zvaný mluvící znak, který odkazuje k místní tradicí podávanému vysvětlení názvu obce od ohrad (ochot) pro domácí zvířata.

Administrativní údaje

Chotutice jsou samostatnou obcí, katastrální výměra činí 3,87 km² a žije zde 500 stálých obyvatel (1. ledna 2019).

Odkaz

www.chotutice.cz

Mapa

Poloha

Chotutice leží 16 kilometrů severozápadně od Kolína v nadmořské výšce 207 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK