Cesty a památky

Kolínsko » Dobřichov

Dobřichov
Dobřichov - znak obce

Obec se sice v písemných pramenech připomíná až v roce 1354 v souvislosti s kostelem, ale osídlení lokality je mnohem staršího data, což dokazují četné archeologické nálezy. Ve 14. století patřila ves k panství Poděbrady, jehož majiteli v té době byli páni z Kunštátu a z Poděbrad. V roce 1503 potvrdil král Vladislav svobody místním osadníkům. Na počátku 16. století byli držiteli Dobřichova Jan z Mochova a Václav Hrůza z Chelčic, za nichž byla v polovině 16. století ves rozdělena na dvě části. Větší část se dostala v roce 1549 do majetku Smiřických a stala se součástí černokosteleckého panství (Kostelec nad Černými lesy), menší část Dobřichova s právem podacím ke kostelu připadla k panství Cerhenice, s nímž v roce 1758 přešla do majetku Ústavu šlechtičen na Pražském hradě. Ke spojené obce došlo až v roce 1848 po zrušení patrimoniální správy . V letech 1850-68 náležel Dobřichov do okresu Kouřim, od roku 1868 je součástí okresu Kolín.

Území obce je protažené severojižním směrem na rozhraní dvou výrazných geomorfologických celků. Jeho severní část, sledující tok řeky Výrovky až k silnici z Peček na Vrbovou Lhotu, je součástí celku České tabule a její části, Sadské kotliny (Polabská nížina). Jižní část katastru obce, ležící jižně od Výrovky a na ní u mostu navazující silnice na Cerhenice, náleží již do Středočeské pahorkatiny.

Osobnosti

Jan Hlucháň (* 18. 7. 1890 Rožnov pod Radhoštěm – † 22. 12. 1959 Praha) - hudební pedagog, publicista a autor několika klavírních skladeb, v letech 1909-15 působil jako varhaník v dobřichovském kostele.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 27. června 2001 usnesením č. 87 schválen znak a prapor obce, jeho autorem je heraldik Stanislav Kasík. Znak tvoří polcený štít, v jehož pravém červeném poli je zlatý jetelový trojlist na stonku, levé pole je černo-stříbrně dělené, nahoře jsou dvě stříbrná břevna. Vlajku tvoří žerďový červený pruh široký jednu třetinu délky listu se žlutým jetelovým trojlístkem na stonku a šest vodorovných pruhů, střídavě černých a bílých v pravé části.

Administrativní údaje

Dobřichov je dnes samostatnou obcí, katastrální výměra činí 6,19 km² a žije zde 745 stálých obyvatel (1. ledna 2018).

Fotogalerie

Dobřichov - plán stabilního katastru (1841)Dobřichov - pohled na obec od východu (2017)Dobřichov - celkový pohled od západu (2008)Dobřichov - výhled od kostela k severu do Polabské nížiny (2006)

Odkaz

www.dobrichov.cz

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK