Cesty a památky

Kolínsko » Malenovice

Malenovice
Malenovice - křížek a památník padlým (2020)

Malenovice se poprvé připomínají ve 14. století, kdy byly majetkem kláštera sv. Ducha na Starém Městě pražském. Po husitských válkách se staly součástí kolínského panství Bedřicha ze Strážnice, a v majetku Kolína zůstaly až do poloviny 16. století, kdy je Albrecht z Gutštejna nejprve zastavil a záhy prodal Jindřichovi z Hrušova, který Malenovice připojil k sousední Dobřeni. V roce 1648 koupil dobřeňské panství Volf Berka z Dubé a připojil ho k suchdolskému panství, s nímž pak od roku 1776 patřily až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848 k Malešovu.

Od roku 1850 byly Malenovice samostatnou obcí v okrese Kutná Hora, v roce 1960 byly připojeny ke "střediskové obci" Suchdol.

Osobnosti

Oldřich Suchý (* 11. 9. 1892 Malenovice - † 26. 3. 1973 Nová Ves pod Pleší) - český agrární politik a autor publikací z obortu zemědělství, v letech 1931-39 poslanec Národního shromáždění, v září 1939 byl zatčen gestapem a vězněn v pankrácké věznici a poté v koncentračním táboře Sachsenhausen, v roce 1948 byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen k těžkému žaláři, po propuštění pracoval pouze v dělnických profesích.

Administrativní údaje

Malenovice jsou dnes administrativní součástí městyse Suchdol (Kutná Hora), její vlastní katastrální území činí 1,66 km².

Odkaz

www.obecsuchdol.cz

Mapa

Poloha

Malenovice leží na Chotouchovském potoce, 10,5 kilometru jihozápadně od Kolína v nadmořské výšce 390 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK