Cesty a památky

Kolínsko » Sokoleč

Sokoleč
Sokoleč - znak obce

První písemná zmínka o obci Sokolčí je roku 1332, tato původní osada existovala o několik stovek metrů severněji směrem k Poděbradům. Součástí panství Poděbrady byla až do zániku patrimoniální správy v roce 1848, od roku 1850 byla součástí okresu Poděbrady.

Ve 2. světové válce dopadlo na Sokoleč 9 bomb shozených americkými bombardéry, které původně byly určeny na Kolín. Bomby nikoho nezabily a ani nezranily. Zanechaly pouze materiální a přírodní škody. Také se zde za 2. světové války schovávali utečenci z transportu do koncentračních táborů.

Po reorganizaci státní správy v roce 1960 připadla Sokoleč do okresu Nymburk, jehož součástí je dodnes, v rámci církevní působnosti spadá pod duchovní správu farnosti Kolín.

Osobnosti

František Novák (* 26. 8. 1902 Sokoleč - † 27. 4. 1940 Paříž, Francie) - český letecký akrobat, vojenský pilot a instruktor, přezdívaný "Král vzduchu". Těsně před smrtí byl 15. dubna 1940 povýšen na kapitána, po smrti byl povyšován na štábního kapitána, majora a plukovníka. Jeho ostatky byly v roce 2002 převezeny z Francie a dne 24. srpna 2002 uloženy se všemi vojenskými poctami za účasti českých i francouzských válečných veteránů do rodinné hrobky v Sokolči.

Karel Knop (* 17. 9. 1932 Sokoleč - † 17. 9. 1986 Praha) - agrochemik a člen vědecké rady agronomické fakulty Vysoké školy zemědělské v Praze, předseda komise půdní chemie a agrochemie České akademie zemědělských věd, člen redakční rady časopisu Agrochemie.

Jaroslav Svoboda (* 9. 2. 1938 Sokoleč) - sklářský výtvarník, autor volné a monumentální sklářské tvorby, plastiky a prací pro architekturu, roce 1967 se stal mistrem uměleckých řemesel a měl první samostatnou výstavu v Gallery Primavera v Londýně, od roku 1969 byl vedoucí a designér sklářské hutě Ústředí uměleckých řemesel. V roce 1990 založil vlastní sklárnu ART Glass Svoboda v Karlově u Škrdlovic, provozoval galerie v Kolíně a Kutné Hoře.

Původ názvu

Název obce se odvozuje od toho, že obyvatelé měli povinnost chovat sokoly pro hrad Oldříš (srovnejte též původ názvů obcí Ovčáry, Ohaře, Chrčice a Konárovice).

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 25. listopadu 2003 usnesením č. 31 schválen znak a prapor obce. Jedná se tak zvaný „mluvící znak“, na kterém je v horní červené části rozkřídlený sokol přirozené barvy (název obce) a v dolní části černo-stříbrné pruhy, jako znak pánů z Kunštátu a Poděbrad (majitelů obce). Vlajku tvoří horní červený pruh, ve kterém srtojí stojí rozkřídlený sokol a v dolní polovině černo-stříbrné pruhy.

Administrativní údaje

Sokoleč je dnes samostatnou obcí, její katastrální výměra činí 6,27 km² a žije zde 945 stálých obyvatel (1. ledna 2017).

Fotogalerie

Sokoleč - ulicová zástavba (2010)

Odkaz

www.sokolec.cz

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK