Cesty a památky

Kolínsko » Horní Jelčany

Horní Jelčany
Znak obce Bečváry, pod které Horní Jelčany spadají (2014)

Horní Jelčany (též Velká Strana) vznikly severně od bývalé tvrze až v roce 1669 současně s obnovou zpustlé vsi Jelčany, kterou uskutečnil majitel panství hrabě Hanuš Bedřich z Trauttmansdor­fu; bývalá ves Jelčany se začala od té doby nazývat Dolní Jelčany nebo také Malá Strana. V roce 1753 připojil Horní Jelčany Jan Václav Vražda z Kunvaldu k Červenému Hrádku, v roce 1787 se uvádí již 19 domů. Součástí Červeného Hrádku zůstaly Horní Jelčany až do roku 1848, kdy se osamostatnily a zůstaly tak až do roku 1961, kdy se staly součástí Drahobudic a později Bečvár.

Osobnosti

Václav František Zadražil (* 8. 9. 1891 Horní Jelčany - † 1957 Praha) - vodohospodář a stavitel.

Libuše Hoznauerová, rozená Melounová (* 6. září 1934 Hradec Králové - † 29. říjen 2016 Praha), která strávila část života v Horních Jelčanech (čp. 13). Její rodiče se poznali na zámku v Častolovicích, kde oba pracovali u rodiny Šternberků, otec jako lesník, matka jako komorná hraběnky Cecílie. V hraběcích službách se rodina přestěhovala na zámek v Zásmukách, kde se narodil i její bratr. V roce 1942 pobyt rodiny v Zásmukách skončil, protože otec paní Hoznauerové odmítl přijmout občanství Velkoněmecké říše, ačkoliv jeho manželka pocházela ze Sudet. Stejně tak občanství odmítl hrabě Šternberk a jeho majetek byl konfiskován. Rodina odchází na samotu u lesa nedaleko Kamenice nad Lipou, kde otec získal díky známostem hraběte Šternberka práci revírníka. Po válce se rodina stěhuje v roce 1947 do Prahy-Břevnova, protože otec získal práci vedoucího Ústředny pro dřevařské a lesní hospodářství. V roce 1953 byla Libuše po ukončení studia přidělena jako mladá učitelka do Starých Křečan u Rumburka, kde se seznámila s realitou vybydlených Sudet. Po návratu do Prahy dokončila vysokoškolské vzdělání v oboru čeština a angličtina, vdala se a narodili se jim dva synové. V roce 1968 s manželem a dětmi emigrovali do Švédska, stesk po domově je ale přiměl po roce se vrátit. Rodina poté trpěla nejrůznějšími ústrky, přestože se podařilo přes známé jejich roční pobyt označit za "studijní cestu". V roce 1985 se paní Libuše stala metodičkou angličtiny v Pedagogickém ústavu hlavního města Prahy a v roce 1990 založila anglickou soukromou školu The Bell School. Od roku 1993, kdy odešla do důchodu, se věnovala regionální historii (dvě knihy o historii Zásmuk a Jelčany Krčínů z Jelčan) a literární tvorbě (romány Kulivracení a A zase Kulivracení). Dne 2. července 2016 jsme s touto výjimečnou ženou natočili reportáž o Zásmukách pro pořad Toulavá kamera, jehož vysílání se bohužel nedožila.

Původ názvu

Název obce pochází od toho, že byla založena v jedlových lesích.

Administrativní údaje

Horní Jelčany jsou od roku 1980  spolu s Dolními Jelčanami administrativní součástí obce Bečváry, jejich vlastní katastrální území činí 2,09 km².

Fotogalerie

Horní JelčanyPaní Libuše Hoznauerová při natáčení Toulavé kamery v Zásmukách (2. července 2016)

Odkaz

www.becvary.cz

Mapa

Poloha

Horní Jelčany leží 15 kilometrů jihozápadně od Kolína v nadmořské výšce 392 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK