Cesty a památky

Kolínsko » Lošany » Mašínův statek

Mašínův statek

Lošany, Venkovské domy, Zděné stavby

Statek rodiny Mašínových, jehož historie sahá až do 15. století, z přestavby v 18. století se dochovala cenná barokní brána*. Dne 26. srpna 1896 se zde narodil Josef Vladimír Mašín, za něhož byl v roce 1930 statek naposledy upraven do současné podoby. V roce 1940 převedl Josef Mašín majetek na svoje děti Josefa, Ctirada a Zdeňku, neboť se bál, aby po jeho případném zatčení pro odbojovou činnost majetek nezabrali Němci. K zabrání majetku ale došlo až komunisty v roce 1953, kdy statek získalo místní JZD. Za období sosialistického hospodaření byl statek bez jakékoliv údržby pouze využíván jako ubytovna pro brigádníky a dílny, takže došlo k jeho naprosté devastaci. Po roce 1989 byla v rámci restitucí vrácena Zdeně Mašínové fiktivní 1/3 majetku, aniž by bylo specifikováno která, majetek za bratry Ctirada a Josefa s poukazem na jejich pobyt v emigraci a ztrátu českého občanství, nebyl ani po opakovaných soudech vydán. Přestože nemohla Zdena Mašínová z tohoto důvodu jakkoliv s majetkem nakládat, nechala na své náklady v roce 2012 alespoň opravit bránu statku a sousední kapličku, zednické práce provedla firma Civín z Radovesnic I. 

V únoru 2017 bylo Státním pozemkovým úřadem Zdeně Mašínové nabídnuto odkoupení zbylé části (ukradeného) majetku za 7 milionů Kč (!), což jako nehorázné pochopitelně odmítla, Okresní soud v Kolíně ale nakonec dne 1. března 2017 rozhodl, že se celý statek i s polnostmi vrátí do dědického řízení a bude celý navrácen právoplatným dědicům.

Zdena Mašínová má v plánu v opraveném statku vybudovat památník svému otci, generálmajoru Josefu Mašínovi, popravenému v roce 1942 nacisty, a matce Zdeně Mašínové, umučené v roce 1956 v komunistickém žaláři. Památník by tak měl připomínat osudy rodiny, která se nikdy nesehnula před žádným despotickým režimem. Takový památník velmi naléhavě potřebujeme!

Fotogalerie

Lošany - Mašínův statek, brána (2015)Lošany - Mašínův statek, brána a kaplička (2015)Lošany - Mašínův statek, obytný dům (2019)

Mapa

Poloha

Mašínův statek čp. 1 se nachází na západní straně návsi.

GPS: 49°59'56.106"N, 15°7'22.821"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK