Cesty a památky

Kolínsko » Přibyslavice (zaniklá ves)

Přibyslavice (zaniklá ves)
Znak obce Stříbrná Skalice, ke které zaniklá obec Přibyslavice katastrálně náleží

První písemná zmínka o vsi pochází až z roku 1557, kdy byla majetkem panství Komorní Hrádek. Další zmínka je v berní rule z roku 1654, kdy zde hospodaří pouze dva sedláci. V roce 1697 připadla ves do panství Kounice a v roce 1761 je kupuje Marie Terezie Savojská a připojuje trvale k panství Kostelec nad Černými lesy. Vesnice se do poloviny 19. století změnila na pouhý hospodářský dvůr o dvou číslech popisných (čp. 82 a 184), kde hospodařila rodina Buriánkových. Po sebevraždě Antonína Buriánka v roce 1900 rodina z Přibyslavic odchází a bývalou usedlost využívají zaměstnanci knížecích lesů. Dům čp. 82 je od počátku 20. století označován jako knížecí hájovna, v roce 1922 je zmiňován hajný Josef Malík a v roce 1928 hajný Alois Navrátil, dům čp. 182 pak jako knížecí domek, který obývla rodina lesních dělníků, do roku 1930 rodina Václava Hirše a  poté Františka Pavla. V roce 1932 se naposledy připomíná hájovna čp. 82, poté zaníká. V roce 1945 umírá František Kroupa, poslední člověk s trvalým bydlištěm v Přibyslavicích. Od té doby byla opuštěná usedlost ponechána svému osudu, její zbytky a torza zděných budov jsou dnes majetkem Školního lesního podniku se sídlem v Kostelci nad černými lesy.

Původ názvu

Název obce je odvozen od osobního jména Přibyslav, tedy ves lidí Přibyslavových, v minulosti se jejich název uváděl jako Pržibyslawicze (1557).

Administrativní údaje

Zaniklá ves Přibyslavice leží na katastru obce Stříbrná Skalice.

Fotogalerie

Přibyslavice - zaniklá obec (50. léta 20. století, foto ze sbírky Vladimíra Placra)

Odkaz

www.stribrnaskalice.cz

Mapa

Poloha

Zaniklá ves Přibyslavice leží 10 kilometrů jižně od Kostelce nad Černými lesy (27 kilometrů jihozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 347 metrů. Přístupná je po žluté turistické značce KČT č. 6081 Kloučky - Stříbrná Skalice - Krymlov a na cyklotrase číslo 0086 Rovná - Nučice.

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK