Cesty a památky

Kolínsko » Drahobudice » tvrz v Drahobudicích

tvrz v Drahobudicích

Drahobudice, Tvrze, Tvrze zaniklé

Manové staroboleslavské kapituly postavili v Drahobudicích tvrz, pravděpodobně s využitím staršího opevnění původního hradiště. Prvním písemně doloženým manem je Mikeš z Drahobudic, který v roce 1377 prodával Drahobudice s tvrzí Bohumilovi Kozlíkovi z Hvozlic, později používajícímu přídomku z Drahobudic. Dalším majitelem tvrze a manství byl Kozlíkův syn Bohumil z Drahobudic, připomínaný v 1etech 1429-48 jako stoupenec krále Jiřího z Poděbrad. Jeho syn Bohuš postoupil v roce 1483 Drahobudice Mikuláši Popelovi z Vesce. Po jeho smrti v roce 1508 získal Drahobudice Jan Šlechta ze Všehrd a připojil je opět k červenohrádeckému panství.

V této době přestala tvrz sloužit jako panské sídlo a centrum samostatného statku, proto rychle zpustla a jako sešlá se uvádí v roce 1564, když se synové Smila Myšky ze Žlunic dělili o panství Červený Hrádek. Její rozsáhlé opevnění se zachovalo až do počátku 20. století, kdy bylo z větší části rozvezeno pro potřeby zástavby této části vsi.

Fotogalerie

Drahobudice - tvrziště (2019)Drahobudice - tvrziště, valy (2019)Drahobudice - tvrziště, valy (2019)

Zdroj informací

Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989.

Mapa

Poloha

Tvrz stávala uprostřed vsi, kde se dodnes dochoval val v okolí domu čp. 38, který stojí na místě zaniklé tvrze.

GPS: 49°56'15.988"N, 15°4'13.692"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK