Cesty a památky

Kolínsko » Nebovidy

Nebovidy
Nebovidy - znak obce

Ves Nebovidy se poprvé připomíná v roce 1268, kdy zde měl majetek Kunata z Nebovid (Chunatus de Nebewige), v díle Augusta Sedláčka Místopisný slovník království českého je uvedeno starší datum, rok 1235. Klíčovou roli při vzniku obce a jejím dalším rozvoji měl zemanský rod pánu z Nebovid se stříbrným, na koso položeným pruhem nebo břevnem v červeném poli. Na počátku 14. století ves náležela Pavlovi z Nebovid (uvádí se v letech 1325–27), poté byly Nebovidy rozděleny na dvě části a v každé z nich vznikla tvrz. Tím se na dalších 100 let také rozdělila historie obce. V roce 1473 spojil obě části Nebovid Jindřich z Nebovid, předek zemanské rodiny Chotouchovských z Nebovid sídlící na horní nebovidské tvrzi Okrouhlá, a obec jako jeden celek prodal Janu Plzákovi z Nebřežin. Od této doby tvoří obec opět jeden celek. V roce 1610 připadly Nebovidy k panství Červené Pečky a zůstaly jeho součástí až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848. Od roku 1850 jsou samostatnou obcí, patřící do okresu Kolín.

Osobnosti

František Flos (* 27. 7. 1864 Přelouč - † 8. 1. 1961 Praha) - český učitel, dramatik, spisovatel (zakladatel dobrodružné literatury pro mládež), překladatel z francouštiny, představitel tzv. žánrového realismu, v letech 1892-93 působil jako učitel v Nebovidech.

Původ názvu

O původu názvu obce existuje domněnka, že nejspíše pochází od škádlivé přezdívky obyvatel vsi, kterou je nazývali obyvatelé okolních obcí, ležících v rovině. „Nebovidé“ (Nebewige) žili totiž v údolí pod strání, a tak neviděli do dálky, ale pouze „do nebe“.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 31. května 2005 usnesením č. 55 schválen znak a prapor obce. Znak tvoří červený štít s nakoso položeným stříbrným břevnem (znak zemanů z Nebovid), ve kterém je šíp (znak Mikuláše Rezka z Veselé) modré barvy (hlavní barvy znaků Mikuláše Rezka z Veselé a Jiřího Háši z Újezda). Vlajku tvoří červený list se třemi kosmými, k sobě přiléhajícími pruhy, bílým, modrým a bílým, z nichž je každý široký desetinu délky listu.

Administrativní údaje

Nebovidy jsou dnes samostatnou obcí, jejích součástí obec Hluboký Důl. Katastrální výměra činí 4,75 km² a žije zde 707 stálých obyvatel (1. ledna 2018).

Fotogalerie

Nebovidy - pohled od severozápadu (2019)Nebovidy - pohled od severu (2018)

Odkaz

www.nebovidy.eu

Související cestopisy / reportáže

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK