Cesty a památky

Kolínsko » Končice

Končice
Končice - znak obce Žiželice, jejichž jsou administrativní součástí

První písemný doklad o obci Končice (Conczycz) pochází z roku 1346, kdy se vzpomíná jako součást žiželického panství. Obec bezprostředně navazuje na Žiželice a končický kostel původně stával pouhých 150 metrů od kostela žiželického. Existence takto spolu přímo spojených dvou sídel je poměrně neobvyklá, což zřejmě souvisí s tím, že město Žiželice mělo ve středověku dvě části – tzv. Velkou a Malou stranu, přičemž Končice jsou tou původní Velkou stranou. Součástí žiželického panství byly Končice až do 17. století, kdy připadly k chlumeckému panství, jehož součástí zůstaly až do zrušení patrimoniální správy po roce 1848.

V letech 1850 – 1960 patřily Končice jako samostatná obec do okresu Nový Bydžov, od roku 1960 připadly jako součást sousedních Žiželic do okresu Kolín.

Osobnosti

Václav Mejstřík (* 7. 9. 1928 Končice) - významný ekolog, do roku 1958 vědecký pracovník Vysoké školy zemědělské v Praze a v letech 1958-65 Ústavu pro tvorbu a ochranu krajiny ČSAV Praha.

Původ názvu

Název obce se odvozuje od události v roce 1321, kdy majitel panství Dětoch z Třebelovic požádal obyvatele Žiželic (tzv. Malé i Velké strany) o pomoc proti oblehatelům jeho hradu v sousedním Hradišťku. Jelikož mu přispěchali na pomoc pouze obyvatelé Malé strany, byla za odměnu tato část (dnešní Žiželice) povýšena na město, ale protože obyvatelé Velké strany (dnešních Končic) se starali pouze o uchránění svého majetku a pánovi odmítli pomoci, nebyla tato část do nového města zahrnuta. Název Končice pak naznačuje, že "zde již končila Dětochova náklonnost".

Administrativní údaje

Po reorganizaci státní správy v roce 1960 jsou Končice administrativní součástí obce Žiželice, jejich vlastní katastrální území činí 5,61 km² a patří do něj i obec Zbraň.

Odkaz

www.zizelice.cz

Související cestopisy / reportáže

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK