Cesty a památky

Kolínsko » Přistoupim

Přistoupim
Přistoupim - znak obce (2017)

Ves Přistoupim se poprvé připomíná v nedatované listině, kterou šlechtic Asinus, syn Hozeův, daroval někdy v letech 1140-48 zdejší poplužní dvůr (In Pristupymy) ostrovskému klášteru sv. Jana Křtitele (tato informace se dochovala na opisu listiny, pořízeném v roce 1205). Další části obce náležely ve středověku různým majitelům a až v roce 1718 patřila celá ves k černokosteleckému panství, jehož součástí byla až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.

V roce 2001 se v Přistoupimi natáčel jeden díl francouzského seriálu o komisaři Maigretovi (ztvárněného Bruno Cremerem), který vyšetřoval ve francouzské vesničce Saint-André vraždu Léonie Birardové. Natáčení probíhalo především na faře (změnila se na hostinec Au Bon Coin), v místním kostele a v jejich okolí.

Osobnosti

Bohumil Novák (* 1869 Přistoupim – † 26. 8. 1953 Přistoupim) - český statkář a politik, poslanec Českého zemského sněmu.

Vítězslav Kyšer (* 11. 2. 1898 Přistoupim – † 16. června 1943 Plötzensee) - prvorepublikový židovský průmyslník, legionář a odbojář, za 2. světové války člen odbojové skupiny Obrana národa.

Barbora Veselá (* 2. září 1956 Praha) - česká malířka a výtvarnice, známá především svou prací na úpravách interiérů evangelických kostelů a modliteben, která žije od roku 2007 v Přistoupimi. Spolu se svým manželem architektem Jiřím Veselým a architektem Čestmírem Houskou například vytvořila památník Jana Palacha v dlažbě před Národním muzeem v Praze.

Původ názvu

Původ názvu se odvozuje od pověsti, podle které zde přistoupil zlický kníže Radslav na podmínky knížete Václava. Místo, kde k setkání došlo (křižovatka silnic č. 12 a 108), se dodnes nazývá V Klečkách od toho, že zde Radslav před Václavem poklekl.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 6. června 2017 usnesením č. 68 schválen znak a prapor obce. Autorem návrhu je heraldik Jan Tejkal. Jedná se tak zvaný „mluvící znak“, odkazujicí především na svatováclavskou tradici obce. V zeleném poli je tlatá knížecí svatováclavská koruna s červenou výplní v kruhu (svatozář) se zavěšeným zlatým zvonem (zvonice u kostela) a přerušenou palísádovou hradbou (místní hradiště). Vlajku tvoří dva svislé pruhy, zelený a žlutý, v zeleném pruhu je knížecí koruna v mezikruží se zavěšeným zvonem, vše žluté.

Administrativní údaje

Přistoupim je dnes samostatnou obci, jejíž součástí je i zaniklý Chrástecký mlýn, katastrální výměra činí 4,42 km² a žije zde 450 stálých obyvatel (1. ledna 2019).

Fotogalerie

Přistoupim - střed obce (Fly foto 2014)

Odkaz

www.pristoupim.cz

Mapa

Poloha

Přistoupim leží v údolí Jalového (dříve též Černokosteleckého) potoka, 2,5 kilometru jihovýchodně od Českého Brodu (23 kilometrů severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 224 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK