Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Okresní občanská záložna (bývalá)

Okresní občanská záložna (bývalá)

Kolín, Ostatní stavby, Pošty, banky a úřady

Bývalá okresní (občanská) záložna je okázalá novorenesanční stavba, kterou v letech 1895-96 postavil stavitel Josef Karabáček podle návrhu architekta Čeňka Křičky. Slavnostně byla otevřena 27. září 1896 a současníky byla označena jako druhá nejkrásnější stavba ve městě hned po radnici. Mimochodem její srchitekturou se architekt Čeněk Křička nechal inspirovat. Později sloužila budova jako pojišťovna a to až do 90. let 20. století.

Budova je dvoupatrový dvoukřídlý rohový palác, jehož vstupní průčelí tvoří vystouplý rohový rizalit s balkonem, evokující arkýř na krakorcích, pozvolna přecházející v nárožní polygonální věž s hodinami. Obě křídla domu ukončují další dvě menší věžičky. U oken druhého patra se nachází osm alegorií městského, selského a řemeslného stavu, které podle předlohy Adolfa Liebschera vytvořil malíř Jan Čart. Sgrafitová výzdoba štítů i stěn byla provedena rovněž podle návrhu Adolfa Liebschera. Nad okny prvního patra jsou busty významných osobností - Josefa Resslera (vynálezce), Františka Šimáčka (novinář a spoluzakladatel Živnostenské banky), Jana Nerudy (spisovatel) a Josefa Mánesa (malíře). Autorem dekorativních mříží je umělecký kovář Karel Kuba (bratr malíře Ludvíka Kuby), stejně jako v budově kolínské radnice.

Okresní občanská záložna byla založena v roce 1865 a jejím prvním předsedou se stal kolínský purkmistr Karel Knirsch. První sídlo měla v domě čp. 76 "U tří mouřenínů" na Karlově náměstí, později si postavila dnes již zbořený dům s věží nad železniční tratí na konci Rubešovy ulice. Záložna velmi výrazně podporovala místní aktivity, přispěla například na stavbu sokolovny, zbudování pomníků Františka Kmocha a Mistra Jana Husa, na generální opravu chrámu sv. Bartoloměje (pro který rovněž zakoupila nový pseudogotický oltář), výraznou částkou podpořila výstavbu kolínského Městského divadla a díky ní například mohly vyjít i Vávrovy Dějiny města Kolína, kterých odkoupila pro své členy prvních tisíc výtisků.

Prohlášení za památku

Dům čp. 68 není památkově chráněný.

Fotogalerie

Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna, věž (2015)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna, jižní fasáda (2023)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna, balkónek do Kouřimské ulice (2016)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna, alegorie městského stavu (2016)Kolín - bývalá okresní (občanská) záložna, alegorie selského stavu (2016)Kolín - Okresní občanská záložna na dobové pohlednici

Zdroj informací

Zubíková K.: Architektura a urbanismus města Kolína 1850 – 1950. Diplomová práce, Olomouc 2004.

Rišlink V. a kol.: Kolín, průvodce po kulturních památkách. Vydalo město Kolín 2013, reedice 2019.

Pejša J: Kolínská předměstí. Kouřimské předměstí. Vydalo město Kolín 2021.

Mapa

Poloha

Dům čp. 68 bývalé občanské záložny stojí na rohu ulic Politických vězňů a Kouřimské u malého kruhového objezdu.

GPS: 50°1'34.702"N, 15°12'1.186"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK